Home pageBlog

Stablecoin nedir?

by
Osman Husain

Stablecoin, çalkantılı kripto para piyasalarında fiyat istikrarını garanti etmeye çalışan bir kripto para birimidir. Stablecoinler günden güne giderek daha popüler hâle gelmektedir.

Stablecoinlerin fiyat dalgalanmalarına karşı dayanıklı olması beklenmektedir. Bu nedenle, bu tür kripto paraların değeri tipik olarak somut bir öğenin değeri ile bağlantılıdır. Stablecoinler diğer kripto para birimlerinin ya da gerçek altın ve gümüş gibi emtiaların fiyatına sabitlenir. Örneğin PAXGold (PAXG), değeri gerçek altınla bağlantılı olan bir stablecoindir. Peki ya stablecoin ne demek? Stablecoin’in kelime anlamı sabit koin demektir. Yukarıda da açıklandığı üzere stablecoinlerin değerli emtialar, fiat paralar ve başka birçok farklı öğelere değerleri ‘sabitlenen’ coinlerdir. Stablecoin adını almaları buradan gelir.

Stablecoin

Stablecoin ne işe yarar?

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto paraların değerleri son derece değişken olabilir. Bu kripto para birimlerinin fiyatları zaman zaman birkaç dakika içinde binlerce dolar dalgalanabilir. Bu durum, kripto para piyasasındaki ani hareketlere karşı dirençli olan ya da bu hareketlerin üzerinde çok az etkisi olan kripto paralara yönelik bir talep yaratmıştır. Stablecoinler, kripto para piyasalarında fiyat açısından istikrarlı varlıklara duyulan bu ihtiyacı karşılamaktadır. Elbette, bu kripto para birimleri için çeşitli uygulamalar bulunmaktadır.Bu bölümde, stabilcoinler için en yaygın uygulamalara bakacağız.

Güvenli bir liman varlığı 

Stablecoinlerin sabit değeri koruması amaçlanmıştır. Sonuç olarak, sabit coinler mükemmel bir güvenli liman varlığıdır. Fiyatları günlük olarak dramatik bir şekilde değişebilen Bitcoin gibi kripto paraların aksine, sabit coinlerde kayıp tehlikesi sıfıra yakındır. Ayrıca, sabit coinler blok zinciri teknolojisine dayandığı için merkezi değildir. Bu da ele geçirilemeyecekleri anlamına gelir.

Alım satım

Stablecoinler kripto para cüzdanlarında saklanabilir veya farklı cüzdanlara transfer edilebili. Ayrıca kripto para borsalarında kolayca alınıp satılabilirler. Stablecoinler, ABD doları veya diğer rezerv varlıkların elde edilmesinin zor olabileceği veya yerel para biriminin değişken olduğu ülkeler de dahil olmak üzere dünyanın her yerine kolayca transfer edilebilir. Bu sayede, değerlerinin endekslinmiş olduğu farklı  maddi varlıkların yerine kullanılabilirler.

Ödemeler

Walmart kendi stablecoin'i için patent başvurusunda bulunduğunu duyurdu. Bu, stabilcoinlerin önümüzdeki yıllarda gerçek hizmetler ve ürünler için ödeme yapmak için yaygınlaşacağı anlamına geliyor. Aslında, birkaç kuruluş ödeme olarak stablecoinleri kabul etmeye başladı bile. Peki, bu işletmelere nasıl fayda sağlıyor? Stablecoinler merkezi olmayan bir kripto para birimidir. Stabilcoin işlemleri için blok zinciri kullanılır. Bu, üçüncü taraflara olan ihtiyacı ve sonuç olarak aracı masraflarını ortadan kaldırır. Ödemelerin stablecoin olarak kabul edilmesi bu nedenle şirketlere bir fiyatlandırma avantajı sağlayabilir.

Stablecoinler, rezerv varlıkları teminat olarak tutarak veya arzı kontrol etmesi beklenen algoritmik formüller aracılığıyla fiyat istikrarını gözetir.

Stablecoin ne demek?

Kripto dünyasının dünyada kendine yer edinmeye başladığı ilk dönemlerden itibaren aslında bu dünyayının bir parçası olan, son dönemlerde ise farklı yatırımcılar ve kullanıcılar tarafından ilgi gören stablecoin nedir? 

Stablecoinler, değeri başka bir para birimine, emtiaya veya finansal araca sabitlenmiş veya bağlanmış kripto para birimleridir. Stablecoinler, Bitcoin (BTC) dahil olmak üzere en popüler kripto para birimlerinin yüksek volatilitesine bir alternatif sağlamayı amaçlamaktadır, bu durum bu tür volatilitesi yüksek kripto paraları işlemlerde geniş kullanım için daha az uygun hale getirmiştir.

Stablecoinler, piyasa değerlerini bazı harici referanslara sabitlemeye çalışan kripto para birimleridir. Bu özelliği ile stablecoinler, bir takas ya da başka bir değişle alışveriş aracı olarak daha değeri daha değişken yapıya sahip, piyasadan kolaylıkla etkilenebilen kripto paralardan birçok yatırımcı ya da kullanıcı için daha elverişlidir.

Stablecoinler, rezerv varlıkları teminat olarak tutarak ya da arzı kontrol etmesi beklenen algoritmik formüller aracılığıyla fiyat istikrarını sağlamaya çalışır.

Stablecoinler Kripto paralara karşı
Volatilite Son derece düşük Son derece yüksek olabilir
Para politikası Fiat para birimlerine benzer veya değerli metaller gibi varlıklar Blok zinciri tarafından belirlenir protokol
Özellikler Değişim aracı, birim hesap ve değer saklama aracı Değişkenlik gösterir. Örneğin, Bitcoin bir değer deposu olarak görülürken diğer kripto para birimleri bir değişim aracı olarak görülüyor
Varlık desteği Rezervlerdeki varlıklarla desteklenir veya algoritmik olarak Herhangi bir fiziksel destekle desteklenmez emtia veya metal
Yetki derecesi Çoğu sabit coin kontrol edilir merkezi bir kuruluş tarafından Çoğu kripto para biriminin amacı merkezi olmayan

Ne tür sabit coinler vardır?

Stablecoinler, bağlı oldukları varlığa göre üç türde sınıflandırılır:

  • Fiat destekli sabit coinler.

Bunlar, ABD doları gibi fiat para birimi rezerv varlığına sahip stablecoinlerdir. Fiyatları, onları destekleyen para birimiyle bağlantılıdır. Stablecoin çıkaranlar, ürettikleri coin'in değerini rezervde tutmak zorundadır. Şirketlerin rezervleri, bulundukları ülkenin yetkilileri tarafından düzenli olarak değerlendirilir. Denetimlerde rezervlerinde yeterli para bulunmadığı tespit edilen stablecoin firması Tether, New York Başsavcılığı tarafından açılan davada uzlaşmaya varılmasının ardından 18,5 milyon dolar ceza ödemek zorunda kalmıştır. 

  • Fiat destekli sabit coinler.

Bunlar, ABD doları gibi fiat para birimi rezerv varlığına sahip stablecoinlerdir. Fiyatları, onları destekleyen para birimiyle bağlantılıdır. Stablecoin çıkaranlar, ürettikleri coin'in değerini rezervde tutmak zorundadır. Şirketlerin rezervleri, bulundukları ülkenin yetkilileri tarafından düzenli olarak değerlendirilir. Denetimlerde rezervlerinde yeterli para bulunmadığı tespit edilen stablecoin firması Tether, New York Başsavcılığı tarafından açılan davada uzlaşmaya varılmasının ardından 18,5 milyon dolar ceza ödemek zorunda kalmıştır. 

  • Kripto para birimi tarafından desteklenen stabilcoinler.

Stablecoinler fiat nakit veya başka bir kripto para birimi ile desteklenebilir. Kripto para birimlerinin değerleri çok değişken olduğundan, bu sabit coinler çok fazla teminat talep eder. Stablecoin çıkaranlar, ürettikleri stablecoinlerin değerinden çok daha fazla kripto parayı yedekte tutarak volatilitenin etkisini sınırlamaya çalışırlar.

  • Algoritmalar tarafından desteklenen sabit coinler.

Bunlar, herhangi bir itibari para veya kripto para birimi tarafından desteklenmeyen sabit coinlerdir. Algoritmik sabit coinler, bir rezerv varlık yerine token arzını yönetmek için algoritmalar ve akıllı sözleşmeler kullanır. Merkez bankalarına benzer şekilde çalışan bu sistemler, sabit coinin fiyatının bağlı olduğu para biriminin fiyatının altına düşmesi durumunda arzı düşürerek fiyat istikrârını korumaya çalışır.

Stablecoinler, piyasa değerlerini bazı harici referanslara sabitlemeye çalışan kripto paralardır.

Stablecoin'lerin kullanım alanları nelerdir?

Stabilcoinler ve diğer kripto paralar arasındaki en büyük fark, fazla volatileden uzak daha stabil bir değere sahip olmalarıdır. Stablecoinler, yatırımcılar için güvenli bir sığınaktır ve fiyat oynaklığı konusunda endişelenmeden sermayelerini korumalarına olanak tanır.

Ayrıca, birkaç kripto para borsası, sağladıkları işlem çiftlerinde temel para birimi olarak stablecoinleri kullanır. Sonuç olarak, yatırımcılar kripto para satın almak ve satmak için sıklıkla stablecoin kullanmaktadır. 

Stablecoinler, SWIFT gibi geleneksel sistemlere kıyasla çok daha ucuz işlem maliyetleriyle para göndermek için de kullanılabilir. Uluslararası ödemelerde sorunsuz bir şekilde kullanılabilen stabilcoinler, geleneksel yöntemlere kıyasla işlem tamamlama sürelerini önemli ölçüde azaltmaktadır. Stablecoinler ayrıca maaş ödemelerinde ve merkezi olmayan uygulamalarda da her geçen gün daha da yaygın olarak kullanılmaktadır.

En yaygın kullanılan stablecoin'ler hangileridir?

  1. Tether (USDT): Hong Kong merkezli bir şirket olan Tether, dolara bire bir bağlı olan USDT'yi ihraç etmektedir. Piyasa değeri 40,7 milyar dolar olan USDT, kripto endüstrisindeki en büyük dördüncü kripto para birimi ve en büyük stablecoin'dir.
  2. USD Coin (USDC): Centre Consortium tarafından başlatılan ve Circle ve Coinbase tarafından ortaklaşa kurulan USDC, ABD dolarına bağlı bire bir para birimidir. Piyasa değeri 10,6 milyar dolar olan USDC, 12. en büyük kripto para birimi ve ikinci en büyük stablecoin'dir.
  3. Binance USD (BUSD): Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance tarafından yaratılan BUSD, dolara bire bir oranında bağlıdır ve New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından düzenlenmektedir. BUSD, 3,6 milyar dolarlık piyasa değeriyle en değerli 34. kripto para birimidir.
  4. Dai (DAI): MakerDAO'nun Ethereum tabanlı stablecoin'i ABD dolarına bire bir endekslidir. DAI, 3,02 milyar dolarlık piyasa değeriyle 39. en büyük kripto para birimidir.

An overall increase in traffic to your content marketing assets

Frequently asked question