Home pageBlog

Soğuk Cüzdan

by
Osman Husain
Table of contents

Bireysel yatırıcımlar ve kullanıcılar arasında artan popülerliği, kurumlar ve devletler tarafından giderek kabul görmesi ve daha birçok başka nedenden dolayı birçok kişi artık kripto para sahibi. Bu ekosistemin parçası olan bireyler her ne kadar kendilerini her geçen gün daha da geliştirmeye başlamış olsa da, kripto paralarını nerede muhafaza edecekleri, nasıl güvenli bir ortamda saklayabilecekleri konusunda oldukça geri kalmış durumdalar. Soğuk cüzdan ise bu soruya cevap arayanlar için cevaplardan yalnızca bir tanesi.

Soğuk Cüzdan Nedir?

Soğuk cüzdanlar genel anlamda oldukça güvenlidir. Örneğin, bir soğuk cüzdanından kripto paralar çalmak yalnızca bu soğuk para cüzdanına fiziki olarak erişimi gerektirmez ve aynı zamanda bu cüzdana ait gerekli PIN ve farklı türdeki şifrelerin de bilinmesini gerektirir. HardwHare wallets, yani donanım cüzdan olarak adlandırılan cüzdan türleri soğuk cüzdanlardır. Bu cüzdanlar ilk bakışta bir USB cihazını andırır. Kağıt cüzdanlar, fiziksel bitcoinler, ya da internet bağlantısı kurulmayan bilgisayarlar da yine soğuk cüzdan kategorisine sokulabilir.

Soğuk bir cüzdandan işlem yapsanız dâhi cüzdan işlemleri çevrimdışı bir ortamda onaylar. Bu özelliği sayesinde cüzdanınıza ait şifrelerin internetteki başka kişiler tarafından ele geçirilme ihtimali epey azalmış olur. Soğuk cüzdanlara ait özel anahtarlar ve fon erişimi başka kişi ve kurumlara tamamen kapalıdır. Yani bu detaylara erişimi olan tek kişi yalnızca siz olursunuz. Son olarak, yalnızca küçük yatırımcılar değil, çok büyük fonlara sahip yatırımcılar ve borsalar dahi kripto para yatırımlarının oldukça büyük bir kısmını soğuk cüzdanlarda saklamaktadırlar.

Soğuk Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Bir soğuk cüzdan aşağıdaki adımları izlenerek kurulur ve kullanılabilir

  • Kripto para soğuk cüzdanı açılır ve talimatlar takip edilerek adımlar gerçekleştirilir. Cüzdana erişmek için gerekecek bir PIN kodu oluşturulur.
  • Sistem tarafından verilen ve kelimelerden oluşan anahtar bir yere yazılır ve güvenli bir yerde saklanır.
  • Farklı kripto para birimlerine, NFT'lere veya diğer dijital varlıklara erişmek için soğuk cüzdanınıza uygulamalar yüklemeniz gerekebilir.

Soğuk Cüzdanların Özellikleri Nelerdir?

Anahtarların üretilmesinde bir internet ağına bağlı kalmama özelliği kripto para birimleri için bir soğuk cüzdan olma karakterini belirleyen en temel şeydir. Kripto soğuk cüzdanı olması bir ağa asla bağlanılamayacağı anlamına gelmez, ancak kullanımı için diğer cüzdanlar gibi sürekli bir ağ bağlantısı gerektirmez. Bu özelliği sayesinde soğuk cüzdanlar diğer birçok cüzdan türüne kıyasla bilgisayar korsanlarına karşı daha iyi ve daha fazla güvenlik olanağı sağlar.

Anahtarların bu küçük cihaz dışında başka herhangi bir yerde depolanamıyor olması kullanıcılarına büyük bir güvenlik avantajı sağlar. Birçok soğuk cüzdan yazılım önlemleri sayesinde aktarım yapmak istenilen cihazla herhangi bir kötü niyetli yazılım (virüs vb.) olsa dahi kendilerini korur ve güvende kalırlar. Tüm bu özellikleri sayesinde, soğuk cüzdanlar bu ekosistemde kripto paralarını saklamak için bir yer arayanların güvenli limanı hâline gelmiştir.

Soğuk Cüzdan Türleri Nelerdir?

Toplam 3 olmak üzere piyasada aslında 2 temel soğuk cüzdan çeşidi bulunmaktadır. Bu soğuk cüzdan çeşitleri özelliklerine göre kategorize edilir.

Donanım Cüzdan

Donanım cüzdanlar dijital varlıklarınızı saklamanın en güvenli yollarından biridir. Kişiye özel anahtarlar oluşturur ve kripto para birimlerinize erişim sağlanabilmesi bu anahtarların da erişim sağlamak isteyen kişi tarafından bilinmesi gerekir. Bu cüzdan tipleri genelde minik bir ekrana sahip, üzerinde düğmeler yer alan bir USB cihazını andırır. Donanım cüzdanlar varlıkları depolarken kripto para işlemlerini bir ağa bağlı olmadan, çevrim dışı yöntemlerle onaylar. Bu özelliğiyle korsanlara, hırsızlıklara dayanaklı hale gelirler. Başlarda kullanım zorlukları gibi nedenlerden dolayı rağbet görmese de son dönemlerde yapılan güncellemelerle birlikte bu cüzdan türleri de artık kullanıcı dostu bir formata gelmiş durumda.

Kağıt Cüzdan

Bu cüzdan türü, kripto para birimlerini depolama modellerinin ilklerinden biridir. Kağıt cüzdan, kripto işlemleri yapmak için bir genel ve özel anahtar çifti içerir. Farklı yöntemler ile anahtarlar oluşturulur ve kağıda karakter dizileri ve QR kod şeklinde geçirilir. Diğer cüzdan türlerine kıyasla ilkel bir yöntemdir, ve kaybedilme, hasar görmeye yatkınlık gibi dezavantajlarından dolayı artık çok tercih edilmemektedir. Tıpkı donanım cüzdan gibi, kağıt cüzdan da internet bağlantısı gerektirmediği için hırsızlık ve benzeri konularda avantajlı olsa da son dönemlerdeki gelişen donanım cüzdanlar kullanıcılar arasında kağıt cüzdan kullanımını oldukça azaltmıştır.

Fiziksel Bitcoin Cüzdanı

Tıpkı bir külçe altın, ya da çeyrek altın gibi artık Bitcoin de fiziksel olarak satın alınabilir ve saklanabilir.

Soğuk Cüzdan mı yoksa sıcak cüzdan mı daha güvenli?

Sıcak cüzdanlar soğuk cüzdanlara kıyasla oldukça korunmasızdır. Soğuk cüzdanların aksine sıcak cüzdanlar sürekli olarak bir ağa bağlantı gerektirir. Güvenlik anahtarlarınızı ve kodlarınızı, saldırılara, hırsızlık girişimlerine ve diğer bir çok kötü niyetli eylemlere karşı savunmasız olan çevrimiçi sunucularda saklar. Sıcak cüzdan hizmeti sunan kurumların bir çoğu yüksek güvenlik önlemleri alsalar da bu sistemlere yapılacak bir saldırı ile kripto para yatırımlarının bir anda yok olup gitmesi an meselesidir. Bazı platformlar bu tarz durumlarda yatırımlarınızı iade garantisi sunsa da bu yaygın bir sistem değildir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda soğuk cüzdanlar sıcak cüzdanlara kıyasla çok daha güvenlidirler.

Soğuk Cüzdan Nasıl Oluşturulur?

Ünlü iş adamı Mark Cuban bir ropörtajda, “Kripto cüzdanları korkunç. Bir cüzdanı kullanmayı öğrenmek başa gelen en kötü şey.” diyerek de cüzdanların yeteri kadar kullanıcı dostu olmadığını imâ etse de soğuk cüzdanlar aşağıdaki adımlar izlenerek oldukça basit bir şekilde oluşturulabilir.

  • Güvenilir bir donanım cüzdanı satın alınır. Peki ya bir soğuk cüzdan nasıl alınır? Internette bulunabilecek birçok çeşit donanım cüzdan bulunmaktadır. Bunların arasından en güvenilir ve popüler olanları almak faydanıza olacaktır.
  • Donanım cüzdanına uygun olam yazılımı bilgisayarınıza indirin ve sonrasında cihaz ile gelen kurulum talimatlarındaki adımları izleyin.
  • İşlemleri gerçekleştirmek için gerekli olan, özel ve genel anahtarlarınızı ve QR kodlarınızı bir kağıt aracılığı ile not edin. Bunlar olmadan cüzdanınıza erişim sağlamanız mümkün olmayacaktır.
  • Borsalardan satın aldığınız ya da sıcak cüzdanınızda tuttuğunuz kripto para varlıklarınızı gerekli talimatları izleyerek soğuk cüzdanınıza güvenli bir şekilde aktarın ve sonrasında soğuk cüzdanınızın bilgisayarınızla olan bağlantısını kesin.

An overall increase in traffic to your content marketing assets

Frequently asked question