Home pageBlog

Shiba Inu

by
Osman Husain
Table of contents

Hayali bir kişilik olan Ryoshi, Ağustos 2020'de Shiba inu olarak bilinen alternatif para birimini icat etti. Shiba inu, diğer birçok altcoin gibi, adını bir köpek türünden alan bir kripto para birimidir.

Shiba inu'nun kurucusu, shib topluluğu arasında "hav hav! kağıdı" olarak da adlandırılan beyaz kağıdına (whitepaper) göre, blok zincirinin mevcut güvenlik itibarı nedeniyle projeyi Ethereum ekosistemi üzerinde başlattı.

Shiba Inu (SHIB) Nedir?

Shiba Inu, diğer birçok kripto para birimi gibi, blok zinciri tabanlı bir veritabanı kullanarak merkezi olmayan bir bilgisayar ağında çalışır. Bu kripto para birimi, tüm işlemleri kaydeden ve doğrulayan blok zinciri veritabanı tarafından izlenir ve yönetilir. Sonunda, veritabanı kapsamlı bir kripto para birimi etkinliği günlüğü olarak hizmet eder. Shiba Inu, çalışmak için özellikle Ethereum blok zincirinin güvenliğini ve özelliklerini kullanır.

Shiba Inu kripto para değeri mevcut durumda sadece birkaç yüzde bir kuruş değerinde. Kasım 2021'de bir madeni para 0,0005 dolardan daha az bir fiyata yükseldiğinde 200 madeni para bir sent oluşturuyordu. Dolaşımdaki tahmini 549 trilyon madeni para miktarı sayesinde, tüm Shiba Inu madeni paralarının toplam değeri, düşük fiyatlarına rağmen 26 milyar doları aştı.

SHIBA Token Projesi

Shiba Inu, Ryoshi olarak bilinen anonim bir kişi aracılığıyla Ethereum üzerinde oluşturulan bir ERC-20 tokendır. Shiba Inu'nun internet sitesi, SHIB için renkli bir ekosistem hâline gelen, merkezi olmayan bir meme tokenı olduğu söylüyor.

"SHIB, merkezi olmayan ve spontan topluluk inşasında bir deneydir. SHIB jetonu bizim ilk jetonumuzdur ve müşterilerimizin milyarlarca hatta trilyonlarca tanesini edinmelerine ve tutmalarına izin verir. Takma adı DOGECOIN KILLER olan bu ERC-20 jeton şimdilik yalnızca bir sentin altında kalsa dahi yine de Dogecoin’i kısa süre içerisinde geçebilir."

Shiba Inu token’ın whitepaper’ı amaçlarının farklı arzlara sahip olan ve 3 çeşit tokendan oluşan bir ekosistem oluşturmayı amaçladıklarını ifade ediyor.

SHIB, maksimum 1 katrilyon arz ile ekosistemin temel kripto parasıdır. LEASH, oluşturulan ikinci tokendır ve 107.646 token arzına sahiptir. Bir diğer token ise arzı 250.000.000 token olan BONE'dir.

Shiba Inu (SHIB) Projesinin Kurucuları Kimlerdir?

Shiba Inu'nun kurucusu, Ryoshi adı ile anılıyor, ancak kripto para biriminin gizemli geliştiricisi hakkında çok az şey hatta neredeyse hiçbir şey bilinmiyor. Tıpkı Bitcoin'in kurucusu Satoshi Nakamoto'ya benzer şekilde, Shiba Inu geliştiricileri de gerçek kimliğini gizlemektedir. Shiba Coin’in ilk çıkış tarihi ise Ağustos 2020’dir.

Shiba Inu (SHIB) Projesini Özel Yapan Nedir?

Shiba Inu oldukça özeldir çünkü gücünü merkezi otoriteden kurtaran, merkezi olmayan bir sistemi sıkıca destekleyen Shiba Inu topluluğunun projeden sorumlu olmasından alır. Bu durum, "kolektif merkeziyetçilik" yoluyla merkezi bir ekipten çok daha üstün sonuçlar üretebileceklerini iddia eden Woofpaper tarafından ortaya konulmaktadır.

Shiba Inu, sıfırdan başlayarak, merkezi olmayan topluluk gelişiminde bir deney olarak ortaya çıktı. Shiba, merkezi bir ekip, doğrudan liderlik veya başka herhangi bir kaynak tarafından desteklenmek yerine tamamen topluluk odaklı olduğunda kollektif merkeziyetçiliğin başarılı olup olmayacağını belirlemeye çalışıyor.

Shiba Inu (SHIB) Nasıl Çalışır?

Shiba Inu (SHIB), Ethereum tabanlı bir ERC-20 tokendır. Shiba Inu, Ethereum ağında çalışması sayesinde merkezi olmayan finansal ürünler üretmek için akıllı sözleşmeleri kullanabilir. Shiba Inu, merkezi olmayan borsası ve sanatçı kuluçka merkezi aracılığıyla, protokollerin fiyat ve kabul artışının bir sonucu olarak ivme kazanan DeFi endüstrisine girmeyi planlıyor. İnkübatör, sanatçıların, merkezi olmayan bir NFT pazarı kurarak, akıllı sözleşmeye dayalı takas edilemeyen tokenların açık artırmaya çıkarılabilmesine sağlamak adına Ethereum ağını kullanmasını mümkün kılacaktır.

Shiba Inu coin yorumlarına göre, halihazırda kullandığı PoW mekanizmasından Proof of Stake'e (PoS) geçme çalışmaları yapıyor. Shiba, ETH 2.0'ın yakında piyasaya sürülmesiyle, yeni sürüm PoS konsensüs algoritmasını benimseyecek, daha hızlı işlem, daha düşük işlem ücretleri ve daha fazla ölçeklendirme potansiyeli sağlayacak.

Shiba Inu (SHIB) Nasıl Saklanır?

Shiba Inu, Ethereum ile uyumluluğu sayesinde, Ethereum cüzdanları aracılığıyla mükemmel bir şekilde saklanabilir. Birçok internet temelli sıcak cüzdanda saklanabilen Shiba, aynı zamanda diğer kripto paralar gibi soğuk cüzdanlarda da üst düzey güvenlikle saklanabilir.

Shiba Coin Ne Vaadediyor?

Shiba Inu fiyatında gelecekte bir artış beklemek için çeşitli gerekçeler var. Shiba coin haberlerinin ve söylentilerinin çoğu, benimsemenin 2022'nin kalanında ve 2023’te de artacağını gösteriyor. Shiba Inu, Nisan 2022'de kripto para piyasasındaki genel düşüş eğilimine meydan okudu. Bu, Metaverse ve bir katman-2 çözümü sayesinde yaşandı. Eğer ki Shiba Inu ekosistemi bu şekilde gelişmeyi devam ettirirse gelecekte de kendi kripto piyasasında iyi konumda yer alacaktır.

An overall increase in traffic to your content marketing assets

Frequently asked question

Leash (LEASH) ve Bone (BONE) Tokenlar Nelerdir?
  • Leash (LEASH): Shiba Inu ekosisteminde sunulan Leash tokenı, ağ işlemlerini doğrulayan kullanıcılara stake ödülleri sunar. Toplamda 107.646 LEASH bulunmaktadır.
  • Bone (BONE): 250 milyon birim üretim limitiyle BONE, ekosistemin yönetim tokenıdır. Uygulamadan önce, topluluk üyeleri BONE kullanarak önerilere oy verir.
SHIBArmy Nedir?

SHIBArmy, Shiba Inu geliştiricileri, yatırımcıları ve fanatikleri tarafından kullanılan bir topluluk adıdır. Shiba Inu ile uzaktan yakından ilgilenen herkes kendilerini SHIBArmy üyesi olarak görür.

SHIB Token Ne İşe Yarar?

Shiba Inu bazı yatırımcılar tarafından sanılanın aksine bir coin değil tokendır. Koinlerin kendi blok zincirleri vardır, oysa tokenlar önceden var olan blok zincirlerin üzerine inşa edilir, bu şekilde koinler ve tokenlar birbirlerinden farklıdırlar. Shib tokenlar takas aracı olarak alınıp satılabilen temel Shiba Inu parasıdır.