Home pageBlog

Kripto Para Madenciliği (Mining)

by
Osman Husain

Kripto paralar her geçen gün dünya üzerinde yaygınlığını arttırmakta ve kabul görmekte. Yatırımcılar hız kesmeden hem gelişen bu sistemde yerlerini alıp kendilerini geleceğe hazır hâle getirmek, hem de varlıklarının değerlerini katlamak adına bu alanda kendilerini geliştirmeye ve fırsatlar kovalamaya devam ediyor. Bununla birlikte en çok merak edilen konulardan birisi de kripto para üretme.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Peki ya herkesin özellikle son günlerde merak ettiği “madencilik” nedir? Kripto para üretimi, “mining” yani Türkçe’de madencilik anlamına gelen sistem ile sağlanır. Belirli yazılım ve donanım standartları sağlayabilen cihazlar aracılığıyla karmaşık problemler çözerek kripto para transferlerinin onaylanmasına yardımcı olan herkes karşılığında üretilen kripto paralar ile ödüllendirilebilir. Yani kağıt üzerinde bu sisteme sahip olan herkes kripto para madenciliği yapabilir.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto para madenciliği yapmak isteyen kişiler için belirlli donanımlara sahip olan bir cihaz ve internet bağlantısı olmazsa olmazdır. Kripto para madenciliği, bilgisayarlar kullanarak kriptografik denklemleri çözmek ve kripto para kazanmak anlamına gelir. Bu süreç, veri bloklarının doğrulanmasını ve blok zinciri olarak bilinen genel bir deftere (kayda) işlem kayıtlarının geçirilmesini kapsar.

Teknik bir dilde, kripto para madenciliği, karmaşık işlemler çözmek ve verileri bir blok zincire kaydetmek amacıyla bilgisayarların ve kriptografik işlemlerin kullanılmasını kapsayan bir süreçtir. Kripto madenciliğin bir parçası olan ve blok zincirler aracılığı ile ortak kayıtlar tutan büyük bir cihaz ağı bulunmaktadır.

Kripto para madenciliği içerisinde farklı türlere ayırılmaktadır.

ASIC Madenciliği

Madencilik yapmak için sıkça başvurulan diğer yöntemlerden biri de GPU madenciliğidir. Bu yöntem grafik işlemci birimi olarak adlandırılan ekran kartı işlemcilieri aracılığıyla yapılabiliyor. GPU’lar bilgisayarlarda bulunan normal işlemcileri kıyasla daha kuvvetli olduğu için madencilik işlemlerini kaldırabiliecek kapasitedeler.Ancak yine de zaman içerisinde, kripto madenciliği işlemleri zorlaştığı için, GPU sisteminize gerekli bazı takviyeler yapmanız gerekmektedir. Son olarak, bu yöntem ile kazanılabilecek kripto paralar zaman içerisinde değişiklik göstermektedir. GPU madenciliği ile ödül kazanabilmek için ilgili kripto paraların Proof-of-Work (PoW) konsensüs mekanizmasını kullanıyor olması gerekli.

Bulut Madenciliği

Hayatımızın her alanında gitgide yaygınlaşmaya başlayan bulut teknolojisi kripto para madenciliğinde de kendini göstermektedir. Tıpkı dosyala depolamak için dışarıdan güçlü bilgisayarlar kiralama yöntemi gibi, bulut madenciliği yöntemi de kripto para madenciliği için farklı şirketlerden kaynak kiralamak ilkesini esas alır.  Belirtli kontratlar ile yapılan anlaşmalar sonucunda kendini kanıtlamış, profesyonel sistemleri olan şirketlerden kripto madenciliği için sistem kiralayabilir ve karşılığında kripto para kazanabilirsiniz. Ancak, bu sistem yalnızca Proof-of-Work mekanizmasını kullanan kripto paralar ile çalışır ve görece düşük maliyetlerine rağmen kullanıcaların kârlılıklarını koruması her geçen gün daha da zorlaşmaktadır.

Mining (Madencilik) Türleri Nelerdir?

Yukarıda bahsedilen türler haricinde daha birçok başka kripto madencilik türleri de bulunmaktadır. Madencilik nedir?

Birseysel madencilik ya da diğer adıyla solo madencilik: Bu madencilik türünde kişiler tek başlarına madencilik işlemlerini gerçekleştirir ve kazanılan tüm ödüller kişiye aittir. Yukarı bahsedilen yöntemler bu şekilde kullanılablir. Ancak, tüm kazanç gün sonunda kişiye kalıyor olsa da bu yöntemde ekipman gücü epey önemlidir.

Çiftlik Madenciliği / Toplu Madencilik: Kaynakların bir araya getirildiği ve ödüllerin katılııcımlar arasında paylaştırıldığı madencilik türüdür. Birlikte çalışarak, madenciler, çok daha fazla yeni bloklar çıkarma olasılığına sahiptirler. Özellikle Bitcoin’de tek başına madencilik yapmak çok zordur; bu nedenle madencilik genelde bu tip topluluklarda yerlerini alırlar. Her topluluğun kendi kıstasları, gereksinimleri vardır. Bu toplulukların birçoğu, bir ASIC madencilik makinesine ya da GPU sistemine sahip olmanızı şart koyar.

Türk kripto para madenciliği şu an dek kısıtla kalsa da, her geçen dünyadaki gelişmelerle beraber Türk yatırımcıların da ilgisini çekmektedir. Kripto para dünyasındaki gelişmeleri yakından takip eden Türk kripto severler de artan maliyetlere rağmen uzun vadade vaad ettikleri olanaklardan dolayı farklı birçok madencilik faaliyetine ilgi duymakta ve yatırım yapmaktadır.

Kripto Para Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

Altın 5000 yılda 0’dan 1850 dolar’a gitti, ancak Bitcoin yalnızca 10 yılda 0 dolar’dan 57000 dolar’a.” Billy Miller

Kripto para madenciliğinin ne kadar kazandırdığı ise cevabı merak edilen diğer bir soru. Yukarıda belrtilen donanımlara sahip olmak ve zaman içerisinde artan enerji ihtiyacını karşılamak oldukça maliyetli. Yapılan madencilik türüne ve ödül olarak kazanılan kripto para biriminin piyasalardaki mevcut fiyatına göre ne kadar kârlı bir iş olduğu zaman içerisinde değişse de, kripto para madenciliğinin özellikle bireyler için oldukça zahmetli, maliyetli ve uzun soluklu bir süreç olduğu su götürmez bir gerçek.

Öte yandan, dünya üzerinde henüz her alanda ve her ülkede kabul görmediği için, kripto para madenciliği yasal mı? ya da kripto para madenciliği suç mu? gibi sorular da bu alanda kendine yol çizmek, yatırım yapmak isteyen kripto para tutkunlarının en çok cevap aradığı sorulardır. Bu durum ülkeden ülkeye değişmekle birlikte zaman içerisinde de dünya üzerinde insanlar tarafından verilen tepkilere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örneğin, Çin son birkaç senedir farklı kripto madencilik türlerini hem yasaklamıştır. Amerika’da ise eyaletlere bağlı olarak regülasyonlar farklılık göstermektedir. Madenciliği yasaklamakda ülkelerin en büyük dayanağı bu devasa sistemlerin çevreye verdiği zarardır. Mevcut durumda bu konu ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

Türkiye’de ise halihazırda bu konuda bir yönetmelik bulunmamaktadır. Şu an için Türkiye’de kripto para madenciliği yapmaya yasal bir engel bulunmamaktadır ve gerekli donanımları sağlayan bireyler kripto madenciliği yapabilirler. Son dönemde kimi medya kuruluşları tarafından kripto madenciliği için kullanılan ekran kartlarının sahiplerine karşı yasal işlemler başlatıldığı yansıtılsa da, sonrasında bu yaşananların kripto para madenciliği ile alakalı olmadığı ortaya çıkmıştır.

An overall increase in traffic to your content marketing assets

Frequently asked question