Home pageBlog

Kripto para Ethereum (ETH) nedir ve nasıl çalışır?

by
Osman Husain

Bitcoin 2009 yılında piyasaya sürüldüğünde birçok insanın ilgisini çekmişti. Bunlardan biri, 2014 yılında kitle fonlaması yoluyla Ethereum'u kuran programcı Vitalik Buterin'di. Peki ya dünyasında kendinden sıklıkla söz ettiren ve birçok yatırımcının gözdesi haline gelen Ethereum kripto para nedir?

Ethereum, akıllı sözleşmeleri destekleyen merkezi olmayan blok zinciri tabanlı bir uygulamadır. Açık kaynak olan Ethereum, büyük ölçüde dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ether'i desteklemek için kullanılır. Ethereum'un blok zincirinde oluşturulan akıllı sözleşmeler ve uygulamalar, herhangi bir dolandırıcılık, kesinti, kontrol veya dış etki olmadan düzgün bir şekilde çalışabilir. Ethereum yorumları kripto para topluluğunda değişkenlik göstermektedir.

Ethereum (ETH) Nedir?

Kripto para dünyasında, kullanıcılar arasında yanıtı en çok aranan sorulardan biri de ‘ETH nedir?’ veya ‘Ethereum ne demek?’ sorusudur.

Ethereum, akıllı sözleşme işlevselliği sunan halka açık bir blok zinciri platformudur. Ethereum, programcılara bir dünya genel düğüm ağı üzerinden dağıtılmış uygulamaları çalıştırma olanağı sağlar. Ether, Ethereum'un yerel tokeninin adıdır. Ethereum Sanal Makinesi, merkezi olmayan düğümler (EVM) arasında dağılmış Ethereum kullanıcıları tarafından oluşturulan ve sürdürülen merkezi olmayan bir ağdır.

Geleneksel istemci-sunucu yaklaşımı Ethereum tarafından kullanılmaz. Bunun yerine, düğümleri yöneten "gönüllüler" ile dağınık bir ağ önerir. Bu gönüllüler, geleneksel sunucular veya bulut platformları yerine bilgi işlem hizmetleri sağlar.

Ethereum, akıllı sözleşmelerin gerçekleştirilebileceği aracıların bulunmadığı bir platform geliştirmeyi hedefliyor.Ethereum kullanıcıları, ödeme yapmanın yanı sıra blok zincirinde birçok türde uygulamaları çalıştırabilir.

Ethereum, merkezi olmayan uygulamaların takip ettiği bir sözleşme olarak düşünülebilir. Programcılar halihazırda aşina oldukları programlama diliyle EVM üzerinde çalışan uygulamalar yaratabilir.  Bu uygulamalar merkeziyetsiz uygulamalar veya "dapps" adıyla bilinirler.
Ethereum.

Kısacası Ethereum, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına ve yayınlamasına olanak tanıyan, halka açık, açık kaynaklı, blok zinciri tabanlı, dağıtılmış bir yazılım platformudur.

Ethereum Nasıl Çalışır?

Kripto para Ethereum herhangi bir üçüncü taraf veya kuruluş tarafından kontrol edilmez. Bunun yerine kodlarla yönetilir. Ethereum'un düzgün çalışması, birbiriyle ilişkili bir dizi parça tarafından sağlanır.

Ethereum blok zinciri, bitcoin blok zincirine oldukça benzer, ancak farklı bir programlama dili kullandığı için geliştiriciler, blok zinciri işlemleri için belirli sonuçları otomatikleştiren ve kontrol eden uygulamalar oluşturabilir. Akıllı sözleşme bu programın adıdır.

Kodla yazılan akıllı sözleşmeler, normal bir sözleşmede olduğu gibi bir ilişkinin koşullarının yerine getirilmesini sağlarlar. Yazılım, belirli koşullar yerine getirilir getirilmez sözleşmenin yürütülmesini otomatik hale getirerek, bir sözleşmenin manuel olarak kapatılmasıyla ilgili gecikmelerden kaçınır.

Örneğin, bir Ethereum kullanıcısı, bir arkadaşına belirli bir günde belirli sayıda kripto para, ether aktarmak için akıllı bir sözleşme yazabilir.Sözleşme biter bitmez, yani önceden belirlenen tarih geldiğinde, bu kodu blok zincirine girerler ve ether hemen karşı tarafa iletilir.

Ethereum amacı nedir?

Ethereum amacı  biri geliştiricilerin dolandırıcılık, kesinti veya dış müdahale riski olmadan dağıtılmış programlar (dApp'ler) ve akıllı sözleşmeler oluşturmasını ve dağıtmasını sağlamaktır.

Ethereum’un dünyanın ilk programlanabilir blok zinciri olduğu iddia ediliyor. Hepsi Ether parası kullanılarak satın alınabilen ve Bitcoin'in aksine dolandırıcılık, hırsızlık ve sansür içermeyen finansal hizmetler, oyunlar ve uygulamalar için bir pazar işlevi gören programlanabilir bir ağdır.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ethereum, bitcoin ile benzer yapıları olan bir blok zinciri kullanır, ancak bitcoin yalnızca teknolojinin belirli bir uygulamasını kullanır. Günün sonunda yalnızca çevrimiçi bitcoin satın almayı mümkün kılan elektronik bir ödeme mekanizmasıdır. ETH blok zinciri, kimin hangi dijital para birimine sahip olduğunu takip ederken, çeşitli merkezi olmayan uygulamaları çalıştırmaya da öncelik verir. Ethereum ile programcılar kendi uygulamaları için para toplayabilirler. Bir sözleşme oluşturabilir ve topluluktan genel olarak taahhüt isteyebilirler.

Bitcoin'in temel amacı, dijital para ve bir servet deposu olarak hizmet etmektir. Ethereum ağı merkezi olmayan bir yapıya sahip olmasına rağmen, kullanıcılar Ether'i sanal para ve bir değer deposu olarak kullanarak uygulamalar, akıllı sözleşmeler ve diğer işlem türlerini oluşturup yönetebilir. Bitcoin ise bu özelliklere sahip değildir. Sadece bir değer saklama aracı ve bir değişim aracı olarak kullanılır.

Bitcoin Ethereum
Yaratıcı(lar) Satoshi Nakamoto Vitalik Buterin, Charles Hoskinson, Gavin Wood, Jeffrey Wilcke, Mihai Alisie, Anthony Di lorio ve Amir Chetrit
Lansman tarihi Ocak 2009 Temmuz 2015
Para birimi ve platform Için güvenilir bir alternatif geleneksel itibari para birimleri (değişim aracı, mağaza değer) Çalıştırılacak bir platform programlı sözleşmelerve Ether üzerinden uygulamalar
Fikir birliği algoritması İşin kanıtı İşin kanıtı, Proof-of-Stake'e geçiş
Blok zamanı Ortalama 10 dakika Ortalama 15 saniye
İşlem hacmi Saniyede 7 işlem Saniyede 30 işlem
Arz 21 milyon BTC ile sınırlı arz sınırı Sonsuz tedarik

Ethereum, Ether ve ETH arasındaki fark nedir?

Ethereum para nedir? Ethereum'un yerel parası olan Ether, akıllı sözleşmeleri kullanmak ve borsada "ETH" kodu altında alım satım yapmak için gereklidir. Herhangi bir kripto para birimi borsası, daha sonra özel bir Ethereum cüzdanına aktarılabilen ETH satın alınmasına izin verir. ETH satın alan birçok kişi, bunun "ether" anlamına geldiğinin farkında değildir ve ETH/ether'i "Ethereum" olarak adlandırır. Ethereum'u daha sık kullanan blok zinciri geliştiricileri "Ether" kullanır, ancak "ETH"yi "ether"den daha sık kullanırlar.

Ethereum güvenli mi?

Ethereum'un blok zinciri, temel olarak Bitcoin'in blok zincirine benzer, çünkü madencilik topluluğu tarafından halka açık işlem defterine yeni bloklar eklenir ve bu da hesaplama açısından zorlukları çözer. İşlevsel olarak Bitcoin'den farklı olmasına rağmen, Ethereum'un blok zinciri, programcıların Turing-tam bir programlama dilinde oluşturabilecekleri akıllı sözleşmeleri yürüten sanal bir makine olarak çalışmak üzere inşa edilmiştir.

Çoğu zaman kullanıcılar, akıllı bir sözleşme sorununun neden olduğu yüksek profilli bir hack'i gördükten sonra Ethereum blok zincirinin kendisinin riskli olduğunu varsayacaktır.
DAO saldırısı gibi, birçok yatırımcı tarafından bilinen "Ethereum güvenlik sorunlarının" çoğu, Ethereum ağının kendisindeki kusurlardan kaynaklanmaz. Bu sorunlar büyük ölçüde akıllı sözleşme altyapısıyla ilgilidir, oysa blok zincirinin zaman içinde oldukça güvenli olduğu görülmüştür.

Ethereum, Bitcoin veya tamamen başka bir kripto para, bir blok zincirinin arkasındaki temel fikir, işlem gücünün çoğunluğuna sahip olmadıkça hiç kimsenin ağı ele geçirememesi veya zincire hatalı bloklar ekleyememesidir.Ethereum'un madencilerine sunduğu finansal teşvikler (başarıyla çıkarılan her blok için işlem ücretleri ve yeni oluşturulan ether) nedeniyle, madencilerin ağa zarar vermeye veya manipüle etmeye çalışmak yerine ağın çıkarları doğrultusunda hareket etme olasılıkları daha yüksektir.

Proof of Stake madenciliğinin Ethereum'da Proof of Work madenciliğinin yerini alacağı bilinmektedir. Bu da PoS modelinin sunduğu olanaklar sayesinde Ethereum geleceği çok daha güvenli olacağı ön görülmektedir.

An overall increase in traffic to your content marketing assets

Frequently asked question

1

1