banner84

banner85

26 Mart 2019 Salı

HER AMASYALI’NIN BİR HİKAYESİ OLAN BAŞKAN ADAYI

Semaver Sanatı Yok Oluyor

AMASYA'da 30 yıldır el işçiliği ile semaver yapan 48 yaşındaki Murat Olgaç, çırak bulamadıkları için mesleğin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

banner91
28 Haziran 2017 Çarşamba 08:58
Semaver Sanatı Yok Oluyor
 AMASYA'da 30 yıldır el işçiliği ile semaver yapan 48 yaşındaki Murat Olgaç, çırak bulamadıkları için mesleğin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Amasya'da semaver üretimi, yöreye özgü semaver yapan ustaların azalması nedeni ile kaybolan meslek grubu içerisine girdi. Amasya merkez ve köylerinde semaver halen kullanılıyor. Değişik boylarda üretimi yapılan semaverler el sanatı ve geçim kaynağı olarak biliniyor. Amasya'da atölyesinde düz levhaları çekiçle şekillendirerek 30 yıldır semaver yapan 48 yaşındaki Murat Olgaç, semaver yapımına 18 yaşında başladığını, galvenizli saç ve bakır levhalara şekil vererek el işçiliği ile yaptığını söyledi. Semaver yapımının aile mesleği olduğunu belirten Murat Olgaç şöyle dedi: 

30 yıldır bu sektörün içinde el yapımı semaver işiyle uğraşıyorum. Zamanında amcalarım ve rahmetli babam da semaver ustalığıyla uğraşmışlar, onlardan sonra ben yapmaya devam ettim. Benim dışımda Amasya'da semaver yapan bir iki arkadaş daha var. Çırak bulamadığımız için Amasya'da bizimle birlikte el yapımı semaver olayı da bitecek. İşte bu yüzden yetkililerden bize sahip çıkmalarını istiyoruz."

Murat Olgaç, el işlemeli semaverlerin 50 ile 250 TL arasında değişen fiyatlarla satıldığını söyledi.
Anahtar Kelimeler: SemaverAmasya

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV

banner90

banner66

banner67