banner84

banner92
14 Ağustos 2020 Cuma

Yakalanmasaydı Her Yeri Kana bualayacaktı
banner31

Hedef Kandil! Karayılan ve Bayık kaçtı bordo bereliler içerde...

TSK bir yandan hava harekatıyla Kuzey Irak'taki PKK kamplarını vururken diğer yandan da bordo bereliler Irak'ın içinde 25 kilometre derinliğe indi... PKK'nın Kandil'deki en üst düzey isimleri Cemil Bayık ve Murat Karayılan kaçtı...

06 Haziran 2018 Çarşamba 09:56
Hedef Kandil! Karayılan ve Bayık kaçtı bordo bereliler içerde...
banner54
 CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan'ın "Her an başlayabilir" dediği Kandil harekatıyla ilgili hazırlıklar da sızma operasyonları da sürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Kuzey Irak’ın Hakurk bölgesindeki terör kamplarına yönelik operasyonları devam ediyor. TSK dün gece Hakurk, Gara, Metina, Zap, Kandil ve Avaşin Basyan bölgelerine yönelik hava operasyonlarından teröristlere ait 16 hedefin imha edildiğini 6 teröristin de öldürüldüğünü duyurdu. Bordo bereliler ise Irak'ın içinde 25 kilometre derinliğe kadar indi... Öte yandan, terör örgütü PKK’nın ana karargâhı konumundaki Kandil Dağı’nın, yoğun hava taarruzlarının hedefi olabileceği bildirildi. 

AFRİN'DEKİNDEN BÜYÜK HAVA HAREKATI... Hürriyet’in haberine göre, TSK kaynakları Kandil’e, Afrin’deki Zeytin Dalı harekâtının başlangıcında 72 uçağın katılımıyla yapılan hava harekâtlarından daha şiddetli hava taarruzlar yapılabilir. Kandil operasyonunun süresinin Afrin’dekinden daha uzun olabileceği, eş zamanlı olarak da yoğun Fırtına obüsü atışları yapılabileceğini söyledi. 

ÖNCE HAVA SONRA KARA HAREKATI... Bir güvenlik yetkilisi, “Kandil hedef alındığında hemen akla kara birliklerinin harekete geçip ilerleyecek olması gelmesin. Bölgenin koşulları nedeniyle çok yoğun hava operasyonları olur. Kara birliklerine sonra sıra gelir” dedi.

BORDO BERELİLER 25 KM DERİNLİĞE KADAR İNDİ... Kuzey Irak’ta yoğunlaştırılan operasyonlarda Yüksekova 3. Sınır Tümen Komutanlığı’na bağlı komandolar ile Hakkâri Dağ ve Komando Tugayı öne çıkarken, olası yoğun hava taarruzlarında hedeflere işaretleme yapmak amacıyla uç noktalarda ‘Bordo Bereli’ olarak bilinen Özel Kuvvetlerin de sızma girişimi yaptıkları öğrenildi. TSK unsurlarının Kuzey Irak içinde 25 kilometre kadar derinliğe indikleri biliniyor. 

TERÖR ELEBAŞLARI KANDİL'DEN KAÇTI İDDİASI
Bölgede TSK’nın yoğun hareketliliği nedeniyle, Cemil Bayık ve Murat Karayılan gibi terör örgütü PKK’nın üst düzey yöneticilerinin bulundukları yerleri terk ettiklerine dair iddialar da yoğunlaşmaya başladı. Hakurk bölgesindeki operasyonlarla Kandil istikametinde 11 üs bölgesi kurulmasının felsefesinin, “Alıp çekilme yerine, terörü kaynağında yok etme” olduğu belirtildi.

KANDİL KUŞ UÇUŞU 90 KİLOMETRE... Tüm bu gelişmelere rağmen güvenlik kaynakları, Türkiye sınırına uzaklığı kuş uçuşu yaklaşık 90 kilometre olan Kandil Dağı hedefli operasyonla ilgili, siyasilere göre daha temkinli davranıyor. Güvenlik kaynakları, 10 Mart’ta başlatılan operasyonlarda şu ana kadar Hakurk bölgesinde gelinen nokta ile bölgenin son derece zor coğrafi koşullarının dikkat alınması gerektiğine vurgu yapıyor.

İRAN'IN TUTUMU NE OLACAK?.. Güvenlik kaynaklarına göre, bölgede unutulmaması gereken bir diğer faktör de İran’ın tutumu olacak. Sızan bilgilere göre Kandil’in çift taraflı olarak kuşatılmasında İran’la ‘şu an için’ varılmış net bir görüş birliği yok. Ancak bölgede Barazgir Vadisi’nin önemli bir kesiminin ele geçirilmesinin PKK’nın Kandil’den Türkiye’ye ve Sincar’a yönelik hareketliliğine ciddi düzeyde darbe vurabileceği değerlendiriliyor.

Untitled 1

Avcılar Tabela Neon
Avcılar Tabelacı- Avcılar Neoncu
Tabela - Neon - Avcılar - Reklam

    Yorumlar

banner47
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner40