banner84

banner93
15 Ağustos 2020 Cumartesi

Nerde Kaldın Amasyalı’m Dedi Gönüllere Girdi
banner31

Nükleer Tehlike Kapıda Mı ?

Haber Popüler yazarlarından Müslüm SÖYLER son günlerde yeniden gündeme getirilmeye çalışılan Nükleer Savaş konulu makalesinde bu tehlikenin boyutları hakkında bir makale kaleme aldı.

01 Şubat 2019 Cuma 12:33
Nükleer Tehlike Kapıda Mı ?
banner54
 Dünya’da Nükleer tehdit olarak bilinen nükleer malzemeler  ( uranyum, plütonyum vb. ) parçalanması (fisyon) veya iki atomun birleşmesi (füsyon) halinde açığa çıkan enerjiden yararalanılarak gerçekleştirilen; yıkıcı basınç dalgasının , öldürücü radyasyonun ve yüksek ısının açığa çıktığı durumları ifade eder. Bunun neticesi hastalıklara çare arayan hekimleri dahi hayrete düşürecek kanser türlerinin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bir yandan sağlık açısından devrim niteliğinde çareler üretilirken, diğer yandan tüm bu çalışmaları hiç edecek yeni sorunların arkadan gelmesi çalışmalara takoz olacaktır.
İşte bu tanıma bakarak ülkeler arasında konvansiyonel savaştan farklı olarak nükleer savaş, kısa zamanda çok daha geniş bir alana çok daha fazla zararın verildiği bir savaş türüdür. Geçmiş yıllarda iki defa kullanılmasına rağmen günümüze kadar zararlarının devam ettiği bu tür savaşlar acaba yeniden olabilir mi ?
Bu konuda dünya liderleri, buna bağlı kendilerine saldırı anında önlem amaçlı nükleer korunma silahları ve kendinde güç hisseden ülkelerin diğer ülkelere nizam verme kararlarının arkasında hep nükleer silah gücü vardır. Aslında bir şekilde kendi idealleri sonucu diğer ülkeleri felakete sürükleyen bir savaş tekniği olan nükleer tehdit,  bir taraftan da kendi kendini imha silahı da kabul edilebilir.
Nükleer bir savaş zararlı mutasyonlara ve diğer genetik bozukluklara yol açacağından, yüzyıllar sonrası bile milyonlarca insanı etkilemeye devam edecektir. Bu durum insan gen havuzunun kalitesini düşürecektir.
Nükleer saldırı sonucu radyoaktif serpinti toprak ve suların kirlenmesine sebep olacaktır. Bu durum insan yaşamının kalitesini önemli oranda düşürecektir. Nükleer patlamalar, önemli ölçüde toz ve dumanın oluşmasına sebep olacaktır. Atmosferin üst kısımlarına çıkabilecek toz ve duman gezegenin üstünde bir örtü gibi durarak gezegenin soğumasına sebep olacaktır. Bu nedenle oluşacak ‘’Nükleer Kış’’ dondurucu sıcaklıklara, geçici iklim değişikliklerine, bitkilerin fotosentez verimlerinin düşmesine, ekosistemin zarar görmesine, birçok türün yok olmasına ve milyonlarca insanın açlık ve soğuk yüzünden ölmesine sebep olacaktır.
Nükleer Savaş sonrası ekonomik açıdan da kaosa giden bir yol karşımıza çıkacaktır. Savaş sonrası işçilerin ve vasıflı çalışanların sayısı ölüm ve hastalıklar sebebiyle azalacaktır. Petrol rafinerileri, güç santralleri, gıda üretim tesisleri, diğer endüstriyel ticari tesisler savaş sırasında yok olacaktır. Bu ise gelişen bir tarım ve ekonominin bir anda 20-30 yıl geriye gitmesi demek olacaktır.
Görüldüğü üzere dünyaya huzur ve refahın gelmesi için yapılan tüm çalışmalar bir anda altüst olacak, insanda var olan hizmet motivasyonu ve gelecek ümitleri yerini bir karanlık kaosa bırakacaktır. Bir anlık öfke, birkaç milletin refahı dünya ülkelerini karanlık girdaba sürükleyecektir. O girdap ki, belki birkaç yıl sonrası o girdabı hazırlayanları da yutacak güce sahip olacaktır.
İnsanlar ve liderler o gün şunu çok iyi anlayacaklar ki, Nükleer Silah bir korunma değil, insanlığın sonunu getirmeye kurgulanmış bir teknolojik canavar olarak kabul edilecektir.

Untitled 1 Büyükçekmece Tabela Neon
Büyükçekmece Tabelacı- Büyükçekmece Neoncu-
Tabela Neon - Büyükçekmece - Reklam -

Anahtar Kelimeler: NükleertehlikeRadyasyonAtom

    Yorumlar

banner47
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner83