banner84

banner93
02 Haziran 2020 Salı

Ayasofya'da Tarihi Anlar...
banner31

Deprem değil,bilgisizlik öldürür..

91.8 İstanbul'un Sesi Radyosu'nda Müslüm SÖYLER'le Başka Açıdan programına katılan Deprem uzmanı Japon Yüksek Mimar Yoshinori MORİWAKİ Türkiye'nin deprem konusundaki yanlış bilinenlerini mikrofona taşıdı.

24 Aralık 2018 Pazartesi 10:06
Deprem değil,bilgisizlik öldürür..
banner54
 Sosyal sorumluluk programları arasında önemli bir yere sahip olan Müslüm SÖYLER'le Başka Açıdan 22 Aralık Cumartesi günü saat 15:00-18:00 arası yaklaşık üç saat süresince Türkiye ve Türk toplumunu ilgilendiren hayati konular hakkında önemli bilgileri Japon Yüksek Mimar Yoshinori Moriwaki aracılığıyla mikrofona taşıdı.
Programda Türkiye'ye geliş hikayesini anlatan Moriwaki, iş amacıyla geldiğim bu güzel ülkede çok önemli dostlar edindim. Bu dostların en önemlisi bu ülkenin mimarlarından Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere tüm Türk toplumu olmuştur. Türkiye 'de yabancılık çekmediğini, kültürel konularla yemek kültürü arasında çok önemli benzerlikler bulunduğunu anlatan Moriwaki, Anadolu'da halen kullanılan ''Yer Sofrası''  ve Güzine Soba''  bu ortak kullanılan yaşam tarzlarından bazıları dedi.Moriwaki, deprem konusunda yetersizlik ve bilinçsizliğin sonucu ölümlerin olduğunu açıklarken, inşaat sektörü zemin ve kullanılan malzeme konusunda dikkatli davranırsa deprem korkusu sona erer. Şayet maddi korkular malzemeden çalarsa o zaman manevi korkular ile maddi kayıplar kaçınılmaz olur diye konuştu. Zemine göre malzeme kullanılması deprem riskini büyük oranda düşürecektir.
Bunun yanısıra toplumun disipline edilmesi, kronolojik bir yaşam felsefesi, yardımlaşma ve bireysel bilincin gelişmesi gerektiğini vurgulan Moriwaki, siz Türklerde askerlik, bizde ise ilkokul bu disiplin ve kronolojik düzeni sağlayan ve beklentiye sevkeden kurumlar olarak karşımıza çıkıyor. İnanıyorum ki, askerlikten beklediğiniz bu disiplin ve düzeni ilkokullara indirgerseniz sorun bir ölçüde çözülecektir dedi.
Manevi inanç konusunda da aynı değerler üzerine kurulmuş bir inanç sistemi gördüğünü söyleyen Moriwaki, bana en yakın  olarak İslam dini gelir dedi. Türkiye'de birçok il,ilçe ve kasabayı gezdiğini belirten Moriwaki Amasya konusunda ''Harika ötesi bir şehir'' dedi. Bu konuda Amasya Belediye Başkan Adayı Mehmet SARI'nın ''Yaşanabilir Kent'' projesi çalışmalarında gönüllü mimarlık ve çevre düzenlemesi yanısıra, deprem ve turizm konusunda kaliteli bir kent oluşmasına katkı sağlayacak seminerler verebileceğini de belirten Moriwaki Amasya kültürel zenginliği olan bir yerleşim yeri, dünya Amasya'yı daha net tanımalı diye konuştu.
Program içerisinde birçok mesaj alan, bilgilendirme seminerlerine katılmak istediğini belirten dinleyenlere; ''her platformda sizlere bilgi vermeye hazırım '' dedi. Sunucu Müslüm SÖYLER'in Belediyelerin kültürel etkinliklerinde ve sanatçı konserlerinde , konser öncesi bilgilendirme seminerleri verirmisiniz ? sorusuna ise ''Memnuniyetle'' cevabını verdi.
Tüm bu sözler ve cevaplar gerçekten Moriwaki'nin bir Türk dostu ve hayranı olduğunu gösteriyor.


Untitled 1 Büyükçekmece Tabela Neon
Büyükçekmece Tabelacı- Büyükçekmece Neoncu-
Tabela Neon - Büyükçekmece - Reklam -

    Yorumlar

banner47
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner40