banner84

banner93
22 Ocak 2021 Cuma

Yeni ABD Başkanı Joe Biden yemin ederek görevine başladı
banner31

600 Y.YILI AŞKIN MİMARİ ESERLER YILLARA DEĞİL ZULME DİRENİYOR

BALKANLAR'DA DÜNYA'YA MİRAS BIRAKILMIŞ MİMAMİR ESERLER YAKILIYOR,YIKILIYOR ve ÇEŞİTLİ KİMYASAL MADDELERLE TÜRK KİMLİĞİ SİLİNİYOR

16 Kasım 2017 Perşembe 15:01
600 Y.YILI AŞKIN MİMARİ ESERLER YILLARA DEĞİL ZULME DİRENİYOR
banner54
 ALMD Balkanlar ve Selanik'te  Zorunlu göç sonrası   Osmanlı Ecdat eserlerin tarihe ışıktutmasını sağlıyor.
Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi olan Yunanistan olmak üzere on yılı aşkın Balkanlardaki mimari eserlerimizi çalışan Dr Neval Konuk "Balkanlarda Osmanlı eserleri " başlığı altında yapılan etkinlikte Selanik'te ki Osmanlı Mimarisini anlattı.
İçanadolu bölgesine Grebene,Kesriye, Kozana, Kayalar ve Selanik’ten gelen mübadillerle 12 Kasım Pazar günü GMK Bulvarı 107/1 Gazi yükseliş Vakfı konferans salonunda gerçekleşti.
Osmanlı'nın 600 y.yılı aşkın Balkanlarda hakimiyeti sonucu buralar'da Osmanlı dönemine ait Türk şehir mimarisinin en güzel örnekleri verilmiştir. Bu çerçevede şehir merkezlerine cami-mescit, tekke-zaviye ve türbe gibi dini yapılar; han, bedesten, kervansaray, arasta ve çarşı gibi ticari yapılar; imaret, hamam, köprü, su kemeri, çeşme ve saat kulesi gibi sosyal yapılar; mektep, medrese.ıslahathane  ve kütüphane gibi eğitim merkezleri; kale, kule-ocak, burç ve tabyalar gibi askeri yapılar inşa edilmiştir.
Konuşmacı  Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi  Dr Neval Konuk Yunanistan'da ki Balkanlardaki Osman'lı  mimari eserlerin son durumu hakkında çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Dünyaya miras bırakılmış mimari eserlerin uluslar arası kriterlere uyulmayıp hiçe sayarak bir çoğu yakılmış,yıkılmış ayakta olan eserlerin bir çoğu sıvaları kazınıp çeşitli kimyasal maddelerle Türk izlerini silmemeğe çalışılmış.
 Bizans ve pontus rum figürleri ile öne çıkma çalışmalarıyla Osmanlı mimari eserlerin yok olmasını sağlayan Yunan yetkililer burada Osmanlı Türk ve müslüman kimliğini siliyor dedi.
Program sonrı Ankara Lozan Mübadilleri dernek Başkanı Necati Eyduran ve başkan yrdm Osman Selami Budak Günün anısına Dr Neval Konuk'a plaket vererek yönetim ve katılımcılar adına teşekkür ettiler.

Untitled 1

Avcılar Tabela Neon
Avcılar Tabelacı- Avcılar Neoncu
Tabela - Neon - Avcılar - Reklam

Anahtar Kelimeler: TarihOsmanlıTürkmedeniyeti

    Yorumlar

banner47
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner40