banner84

18 Ağustos 2019 Pazar

Naci Bostancı'ndan Mehmet Metiner'e

Sanatçı Tuğba HATUN TSD Genel Merkezi'ni Ziyaret Etti

Engelliler konusunda Türkiye'nin en köklü sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Sakatlar Derneği Genel Merkezi 1 Ağustos günü güzel bir sanatçıyı misafir etti.

02 Ağustos 2017 Çarşamba 15:09
Sanatçı Tuğba HATUN TSD Genel Merkezi'ni Ziyaret Etti
 Kısa adı TSD olan Türkiye Sakatlar Derneği'nin İstanbul'da bulunan Genel Merkez binası 1 ağustos günü Genel Başkan Şükrü BOYRAZ'ı ziyarete gelen güzel sanatçı Tuğba HATUN'u misafir etti.
Çok güzel ve sohbet tadında geçen ziyarette TSD'nin kuruluşundan bu güne kısa bir özetini anlatan Başkan Boyraz, sanatçı duyarlılığının olması hizmet ve toplumsal mesajların yerlerine daha çabuk ulaşabileceğinden bahsetti. Çok güzel anıları anlatan Boyraz, yöre olarak da yakın komşusu olan sanatçıyla kültürel ve yöresel sohbetede yer verdi.Sanatçı Tuğba HATUN, sizi tanımak çok güzel, yüzünüzdeki tebessüm tüm engelli dostlara eminim büyük bir motivasyondur. Sizleri tanımama vesile olan Müslüm Söyler'e ayrıca teşekkür ederim. O gerçekten benim kalbimde ayrı bir yere sahip. Her zaman sizinleyim, sadece sahne değil, tüm etkinliklerde gönüllü bir birey olarak yanınızdayım diye konuştu.
Karşılıklı güzel sohbetin ardından BOYRAZ kendisine sunulan el emeği hediyelerden Tuğba Hatun'a hediyen etti. TSD
 nin genel bir tarihçesi; 

TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ 1958 yılında Cerrahpaşa Hastanesi'nin karşısında ki mahallede Ali paşa kahvesinde gününü geçiren Nafi Tuna, Cenani Çalışan ve birkaç arkadaşı tarafından önceki adı Felçliler Derneği olarak kurulmuş ve iki yıl devam etmiştir. Zamanın İstanbul valisi, Vefa Poyraz tarafında İstanbul Tıp Fakültesi ile Çapa Öğretmen Okulu arasında kalmış, bir tek katlı bina derneğe tahsis edilmiş ve dernek oraya taşındıktan sonra İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi Kliniğin hocaları da işin içine girerek derneği daha kapsamlı ve hale getirmişler.1960 yılındaki genel kurul da derneğin adını TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ olarak değiştirip daha çok kitleye hitap etmişlerdir. Bu arada zamanın İstanbul sosyetesi, emekli paşalar, İst. Tıp Fakültesi Profesör ve Doktorlar katkı sunuyor, ortaokul ve lise öğrencileri boyunlarına kumbara takarak sokakta vapur iskelelerinde vatandaşların yakasına rozet takarak kampanyalar düzenlenerek derneğe tanıtmak ve derneğe gelir getirici faaliyetler yapmışlardır.
1963 yılında bakanlar kuruluna müracaat ederek derneğin kamu yararına çalışması için kamu yararı onayı almıştır. Bugün var olan mevcut yasalar; 1475 sayılı iş yasası, 1968 yılında Bülent Ecevit'in Çalışma Bakanı iken çıkarılan vergi yasası, özel tertibatlı otomobil yasası, ehliyet yasası,2022 sayılı yasa vs. zamanın TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ yöneticilerinin Ankara'da meclisin önünde günlerce yatarak takip ettikleri kazanımlarıdır. Dernek 1975 li yıllardan sonra ilk orta ve liselerde zaman zaman sakatlığı önleyici paneller vermiştir, Türkiye sakatlar Derneği her Cumhuriyet bayramı, 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı, İstanbul’un kurtuluşu 30 Ağustos zafer bayramı törenlerine tekerlekli sandalyeli, üç tekerlekli motosikletleri ile dernek üyeleri resmigeçitlere katılmak.
12 Eylül 1980 yılından önce 25-31 Mart tarihleri arası sakatlar haftası olarak kutlanırdı. Bu hafta süresince tüm İstanbul sakatların sorunlarını konu alan bez ve duvar afişleri ile süslenirdi dernek kuruluşlarından bu güne ülkenin ulaşım mimari vs. sorunlarından dolayı evinden dışarı çıkıp dolaşma imkânı olmayan üyelerini bahar aylarında topluca pikniğe götürüp orada bir takım yarışmalar oyunlar sosyal aktiviteler ile güzel bir gün yaşatmak ve üyelerin birbirleri ile kaynaşmalarını sağlamıştır. Ülkemizin sosyal yapısı itibarı ile dernek kuruluşunda bu güne ihtiyaç sahibi üyelerine ortez, protez, koltuk değneği, tekerlekli motorlu ve motorsuz sandalye, maddi manevi, yardımlar gıda ve giyecek yardımı, okuyan sakat öğrenciye karşılıksız burs yardımı, tedavi-ameliyat ve medikal yardımlar yapılmaktadır. Dernek kuruluşundan bu güne sakat hakları konusunda yerel yönetimler yasası, eğitim yasası, iş yasası, emeklilik yasası, vergi indirim yasası, 2022sayılı yasa, yürürlükte olan tüm yasalar konusunda çok büyük mücadeleler vermektedir.
Tüm toplumu bilinçlendirmek ve kamuoyunu bilgilendirmek maksadıyla hizmeti tüm ülkede yaygınlaştırmak amacıyla ülke genelinde 65 şube kurarak faaliyetlerine her geçen gün yenilikler katmaktadır. 1991 yılında Sevgi Çemberi isimli aylık bir yayın organı çıkararak sakatların sorunlarını ve anayasal haklarının takipçisi olmuştur.2008 yılın da sevgi çemberi isimli dergi TSDFORUM olarak ismini değiştirerek devam etmektedir. 
Sakat hakları konusunda sürekli gündemin takipçisi olmuştur. Sakatların ülke içerisinde ve dışında var olan haklarını yeniliklerini yasaları, güncelleştiren internet sitesi kurarak her gün ortalama 500 kişinin ziyaret ettiği mail attığı ve cevap aldığı www.tsd.org.tr sitesinde hizmet vermektedir.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV

banner83

banner66

banner67