banner84

banner93
22 Ağustos 2019 Perşembe

Ankara'da korkutan deprem
banner31

Ölü göz üzerinden geliştirilen müthiş tedavi!

Bilim insanları, Ölü gözden elde ettikleri bir hücre ile umut veren bir tedavi geliştirdi.

03 Şubat 2014 Pazartesi 17:20
Ölü göz üzerinden geliştirilen müthiş tedavi!
banner54
 

Londra Üniversitesi'nde araştırmacılar, bağışlanan kadavralardan alınan ölü göz hücrelerinin, kör insanların belli bir düzeyde görmesini sağlayabileceğini belirttiler. 

Araştırmacıların kör fareler üzerinde yaptığı testlerde, insandan alınan hücrelerin farelere az oranda görme yetisi sağladığını gözlemlediler. 

İnsanlarda da benzer sonuçlara ulaşılabileceğini söyleyen bilim insanları, kör insanların kitap okumasını sağlayamasalar da, hayat kalitelerini arttırabileceklerini vurguladılar. 

BİR ODADA BULUNAN MASAYI FARK EDEBİLİRLER

BBC'nin haberine göre, gözün arkasında bulunan bir çeşit kök hücreyi alan bilim insanları, hücreleri kimyasal bir işlemle, ışınalgılayıcı hücrelere dönüştürdüklerini belirttiler. 

Retina üzerindeki ışığı algılayabilen hücreleri tamamen kör olan farelere enjekte eden bilim insanları, farelerin kısmen görme yetisi kazandıklarını gözlemlediler. Farelerin beynine yapılan taramalarda tedavi sayesinde, göz ve beyin arasındaki elektrik sinyallerinde yüzde 50 oranında artış tespit ettiler. 


Tedavinin kör insanlara sunduğu gelişmeyi açıklayan Profesör Astrid Limb, " Büyük ihtimalle kitap okuyamayacaklar, ancak etrafta dolaşabilecek ve bir oda bulunan masayı fark edebilecekler, bir kettle ve çay bardağını tanımlayabilecek" diye konuştu. 

Untitled 1 Büyükçekmece Tabela Neon
Büyükçekmece Tabelacı- Büyükçekmece Neoncu-
Tabela Neon - Büyükçekmece - Reklam -

    Yorumlar

banner47
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner83