banner84

banner93
18 Nisan 2021 Pazar

Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş Babasının Mezarına Alınmadı
banner31

Bu hastaliğa dikkat!

Prof. Dr. Yıldız Tümerdem, grip ile benzer hastalık belirtileri gösteren turizm hastalığı Lejyoneloz hakkında bilgi verdi.

25 Ekim 2013 Cuma 17:16
Bu hastaliğa dikkat!
banner54
 Uzmanlar insanlarda influenza yani gripbelirtilerinin havalandırma ve soğutma sistemlerinde çoğalan bir bakterinedeniyle oluşan Lejonelloz hastalığının belirtileri ile karıştırılmaması gerektiğini söylüyor. Bu konuda bilgi veren Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Çocuk Hastalıkları ve Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Yıldız Tümerdem, Lejonelloz’un özellikle tatilcilerin çok dikkat etmesi gereken bir hastalık olduğunu belirtti. Prof. Dr. Tümerdem, “Lejyonelloz dediğimiz antibiyotik ile tedavisi olan turizm hastalığı klimalarla, soğuk ve sıcak duşlarla geçen bu hastalık. Bu mevsimde yine karşılaşma ihtimali olabilir. Bu noktada klimaların mutlaka temizlenmesi gerekiyor. Grip belirtileri ile benzer belirtiler gösteren bu hastalıkta akciğerlerin de mutlaka dinlenmesi gerekir. Çünkü virüs varsa mutlaka antibiyotik kullanılması gerekir” diye konuştu.Lejyonelloz’un, klimaların düzenli temizliğinin yapılmaması halinde bulaştığını açıklayan Prof. Dr. Tümerdem, hastalığın belirtilerinden bahsederek, “Ayaklarımız, eklemlerimiz dayak yemiş gibi ağrıyor, kırıklık, halsizlik, öksürük, hapşırık, kusma, boğazda yanma oluyorsa gözler kan çanağı gibi görünüyorsa dikkatli olmak gerekiyor. Bu rahatsızlık mutlaka bir hekim tarafından antibiyotik ile tedavi edilmesi lazım” dedi.Dr. Tümerdem, tatil dönemlerinde otellerde konaklayan tatilcilerin dikkat etmesi gereken noktaları şu sözlerle ifade etti: “Klimaların muhakkak kontrollerden geçmesi lazım. Su depolarının kesinlikle temizlenmesi lazım. Sıcak su, soğuk su içiyoruz. Duşa giriyoruz. Bunun sıcak suyu var soğuk suyu var. Onların mutlaka depolarının temizlenmesi gerekir.”

BAKANLIK CİDDİ ÖNLEM ALIYOR
Sağlık Bakanlığı’nın bu hastalıkla ilgili mücadelesine dikkat çeken Prof. Dr. Yıldız Tümerdem, “Bu konuda Sağlık Bakanlığı gereken önlemi alıyor. Bakanlık turizm bölgelerine Lejyonelloz ile ilgili kitapçıklar gönderiyor. Oralarda kurslar yapılıyor. Lejyonelloz erken tanısı konulduğu zaman antibiyotikle tedavi edilebilen, hiçbir zaman ölümcül olmayan bir hastalıktır. Bununla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın çıkardığı yönetmelik var. Lejonelloz Türkiye’de bildirimi zorunlu hastalıklar içine girdi. Bütün turizm illerinde bununla ilgili bilgilendirme var. O bakımdan daha rahatım. Ama grip oldum derken yurtdışında gittiğimiz bir tatil yerinde bu mikrobu almış olabiliriz. influenza (grip) ya da lejyonelloz farkını ortaya koyuyoruz” dedi.

Untitled 1

Tabale - Neon -Matbaa - Web Tasarım -
Grafik Tasarım - Kartvizit - Broşür -
Dergi - Gazete - Ajans - Büyük Ajans -
www.buyukajans.com

    Yorumlar

banner47
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner40