banner84

22 Temmuz 2019 Pazartesi

Davutoğlu'nun sözlerine MHP'den sert tepki

Her Yönüyle Geçmişe Sadık Bir İşadamı

İstanbul’un en önemli turizm ve tarihi bölgesi olan Sultanahmet çevresinde Turizm ve Otelcilik adına işletmeleri bulunan MS Group Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet SARI, geçmiş ve geleceğin bağı olmaya devam ediyor.

13 Temmuz 2016 Çarşamba 15:25
Her Yönüyle Geçmişe Sadık Bir İşadamı
İstanbul’un en önemli turizm ve tarihi bölgesi olan Sultanahmet çevresinde Turizm ve Otelcilik adına işletmeleri bulunan MS Group Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet SARI, geçmiş ve geleceğin bağı olmaya devam ediyor. Amasyalı iş ve siyaset adamı Mehmet SARI ticari ve toplumsal alanda yaptıklarının yanı sıra tarihi bakış açısı ile de adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Bir çok alanda duyarlılığını yaptığı hizmetleri ile sonuca bağlayan Sarı, İstanbul gibi tarih kokan bir şehirde ticari faaliyetlerinde de bu amaca hizmet etmeyi kendine gaye edinmiş bir işadamı. O sadece memleketi Amasya ve doğduğu yer olan Uluköy (Sonisa) ‘de tarihe ışık tutan bilgi ve belgeleri muhafaza etmeye gayret göstermekle kalmıyor. İstanbul’da işletmek için bir çok tarihi dokuyu ayakta tutmaya gayret gösteriyor. Bu tarihi dokulardan biri de Cankurtaran’da bulunan yok olmaya yüz tutmuş tarihi bir konak. MS Group Şirketler Topluluğu adına Yönetim Kurulu Başkanı Sarı, işte bu tarihi konağın yeniden hayat bulmasına vesile oldu.
İşte bu tarihi konağın yeniden tarihi dokusuna kavuşmasına vesile olan işadamı Mehmet SARI, ünlü dekorasyon ve magazin dergisi ‘ne konu oldu. Tarihe dokunmak başlığı ile Ferman Konak Hotel bu ünlü dergiye haber oldu.İşte Dergi'nin Haberi

TARİHE DOKUNMAK

Cankurtaran’da yeni hizmete giren Ferman Konak Hotel, yok olmaya yüz tutan tarihi bir konağın yeniden hayat bulmuş hali… Sultanahmet Cankurtaran’da tümüyle Osmanlı Sarayı’na bağlı insanların yaşadığı birbiriyle aynı 14 ahşap binadan biri olan Ferman Konağı, zamanın yalnızlığına gömülen eski İstanbul yapılarıyla aynı kaderi paylaşmış. İlk sahiplerinin Osmanlı döneminde sarayın şeker ihtiyacını karşılayan Şekercizadeler olduğu biliniyor. Bu ailenin torunları da bir süre sonra elden çıkarmışlar binayı. Konak MS Şirketler Grubu Başkanı Mehmet SARI’ya satıldıktan sonra da kaderi tümüyle değişmiş. Projeler Fatih Belediye Başkanlığı ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından bir yıllık süre içerisinde tamamlanmış. İnşaat izinleri ile birlikte Mimsa Mimarlık’tan Fatih Yıldırım nezaretindeki bir ekip tarafından restorasyon süreci başlamış. Butik Otel olarak kullanılmak üzere çalışmalara başlanan tarihi konağın tüm ahşap işçiliği büyük özenle yeniden elden geçirilmiş. Dış cephede ve içeride kullanılan ahşap malzemeler yurt dışından getirilmiş. Restorasyon çalışmaları bittikten sonra , sıra iç mekan tasarımına gelmiş. Yaklaşık üç buçuk aylık bir çalışmayla Ufuk Kekeva dönemin ruhunu yansıtacak mobilya, tekstil ve aksesuarlarla tüm binayı giydirmiş. İç mekan tasarımında tren yolu teması lham kaynağı olmuş. Konağın dışına bir gar saati yerleştirerek işe başlayan Kekeva, ahşap merdivenlere eski tren fotoğrafları asarak temanın izlerini içeriye de taşımış. Otelin 13 odasında da eski zaman dantelleri, işlemeli yastıklar kullanılarak Osmanlı ihtişamının izleri sürülmüş. Odaların tümündeki yatak başlarında el boyama seramikleri kullanılmış. Keten tüllerle sade ve net bir görüntü elde edilmiş. Cumbalı odalarda oturma elemanı olarak sedirler kullanılmış. İyi bir marangoz olan Muharrem Usta , tüm ahşap işçiliğinin şekillenmesinde Kekeva’nın en büyük yardımcısı olmuş.

www.fermankonakhotel.com

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV

banner83

banner66

banner67