banner84

banner92
25 Ağustos 2019 Pazar

Anadolu Kültürü Hayranı Bir Sanatçı Zeynep Asya
banner31

Altın Koza'da müthiş açılış

Adana’da bu yıl 20.’si organize edilen Uluslararası Altın Koza Film Festivali, görkemli açılışa sahne oldu.

19 Eylül 2013 Perşembe 16:16
Altın Koza'da müthiş açılış
banner54
 Adana’da bu yıl 20.’si organize edilen Uluslararası Altın Koza Film Festivali, Türk sinemasının ‘4 yapraklı yoncası’nın katıldığı törenle başladı. Sinema dünyasından çok sayıda ünlüyü ağırlayan gece, renkli görüntülere sahne oldu. Sevilen sanatçı Gölsel de festivale sevilen parçaları ile renk kattı.Adana Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen ‘20. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin açılışı Merkez Park içerisindeki Amfi Tiyatro’da gerçekleştirildi. Türk sinemasının ‘4 yapraklı yoncası’ olarak adlandırılan Türkan Şoray, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit ve Filiz Akın’ın katılımıyla başlayan törende, Şoray’a Halit Ergenç, Girik’e Sinan Tuzcu, Koçyiğit’e Yetkin Dikinciler, Filiz Akın’a da Yiğit Özşener eşlik etti. 4 yapraklı yonca, törene partnerleri ile birlikte bindikleri ‘antika arabalar’ ile geldi. Ünlülerin arabadan inip halkı selamlaması ile adeta amfi alkıştan yıkıldı. Tören alanının girişinde festivalin ev sahibi Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, eşi Serpil ile birlikte davetlileri karşıladı. Çok sayıda sinema oyuncusunun, film yapımcısının ve sinemaseverin katıldığı gecede, sanatçı Göksel de eski Türk filmleri müziklerinden derlediği parçaları söyledi.

TÜRK SİNEMASININ 100. YILINA ÖZEL PROGRAM

Törenin açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, festivalin 20’inci yılını doldurduğunu belirterek, Türk sinemasının gelecek yıl 100. yılını kutlayacağını ve bu yıla özel bir program hazırlayacaklarını söyledi. Aldırmaz, festivalin 20’inci yılında birbirinden değerli sanatçıların ağırlandığını ifade ederek, “Türk sinemasının ‘4 yapraklı yoncası’ olarak anılan sanatçılarımızla muhteşem bir gece geçiyoruz. Onları bugüne kadar yan yana ya 2 ya da 3 defa görmüşsünüzdür. Bu başarı sizin başarınız” dedi.
Sanat TIR’ı ile festivalin Anadolu’nun dört bir yanına taşındığını kaydeden Aldırmaz, “Altın Koza Film Festivalimiz sevgi, barış ve kardeşlik festivali ve bu kimliğini taşımaya devam edecek” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından festivalde çeşitli dallarda yarışacak olan filmlerin kısa gösterimleri sunuldu. Gösterimlerin ardından Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanlığını yapacak olan Beki Probst ve jüri üyeleri sahneye çıkarak sinemaseverleri selamladı.

4 YAPRAKLI YONCA ÇIKTI, AMFİ YIKILDI

Gecenin beklenen anına gelindiğinde ise Türk sinemasının ‘4 yapraklı yoncası’ olarak adlandırılan Türkan Şoray, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit ve Filiz Akın sırasıyla sahneye çıktı. Ünlü oyuncular Halit Ergenç, Sinan Tuzcu, Yetkin Dikinciler ve Yiğit Özşener’in eşlik ettiği, Türk sinemasının unutulmaz kadınları, uzun süre ayakta alkışlandı. Oyuncu Fatma Girik yaptığı konuşmada, ilk düzenlenen Altın Koza Film Festivali’nde ‘Ezo Gelin’ ile ödül kazandığını hatırlatarak, film festivallerinin nerede yapılırsa yapılsın güzel olacağını ifade etti. Filiz Akın ise, sinemanın bu günlere gelmesinde seyircinin büyük emeğinin olduğunun altını çizdi. “Yaşasın Türk sineması” diyerek sözlerine başlayan Hülya Koçyiğit de, “Yüz yıldır var olan Türk sineması hepimizi bu gecede buluşturdu. Bu gece gerçekten de çok özel bir gece. Çünkü Türk sinemasına 50 yılın üzerinde hizmet vermiş, gönüllerde taht kurmuş nice büyük sanatçılar bir arada. Festivalde yarışacak filmlerimiz var, onların heyecanını yaşıyorum ve genç arkadaşlarıma başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.
Türk sinemasının ‘Sultanı’ Türkan Şoray da, Halit Ergenç ile birlikte çıktığı sahnede gördüğü ilgi karşısında duygulu anlar yaşadı. Şoray, sinema sevgisinin yıllarda sanatçıları hayata bağladığını belirterek, “Sinemayı sevmemize sebep olan sizlersiniz. Sevgili Adanalılar, buranın mevsimi gibi sıcacıksınız. Gösterdiğiniz sevgi ömrüme 10 sene katmıştır” ifadelerini kullandı.

“EN YAKIŞIKLI KAVALYE BENİMKİ”

Türkan Şoray, kendisine gecede kavalyelik eden oyuncu Halit Ergenç’i ‘dünyanın en yakışıklı erkeği’ diye överken, Fatma Girik de kavalyesi Sinan Tuzcu'yu çok yakışıklı bulduğunu belirtti.
Ünlülerin konuşmalarının ardından sahneye çıkan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz tarafından Türkan Şoray, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit ve Filiz Akın’a günün anısına plaket takdim edildi. Oyuncular Halit Ergenç, Sinan Tuzcu, Yetkin Dikinciler ve Yiğit Özşener’in de plaketlerini alması ile sahneye konfeti yağdı ve havai fişek gösterisi yapıldı.
Sunuculuğunu Levent Özdilek'in yaptığı gecenin sonunda şarkıcı Göksel, eski Türk filmleri müziklerini seslendirdi.

Kaynak: İHA 

Untitled 1 Büyükçekmece Tabela Neon
Büyükçekmece Tabelacı- Büyükçekmece Neoncu-
Tabela Neon - Büyükçekmece - Reklam -

Anahtar Kelimeler: Altın Koza Açılış

    Yorumlar

banner47
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner40