banner84

banner85

25 Mayıs 2019 Cumartesi

Organizatör Kadir Balık'tan Engelliler Yararına Dev Konser

Tornacı Tuba Usta, 'Altay Tankı'nın Motorunu Üretmeye Talip Oldu

Konya'da 4 yıldır otomobil parçası imalatı yapan Tuba Gönül, Altay tankının motorunu üretmek için gönüllü oldu.

08 Mart 2017 Çarşamba 15:07
Tornacı Tuba Usta, 'Altay Tankı'nın Motorunu Üretmeye Talip Oldu
 Tuba Gönül'ün (32) hayatı, 5 yıl önce eşi Cemal Gönül'ün beyninde tümör tespit edilmesi üzerine bir anda değişti. Sanayide işçi olarak çalışan Cemal Gönül, 2012 yılında beyin ameliyatı geçirdi. Eşinin işten çıkarılması üzerine evin yükünü omuzlayan Tuba Gönül, arabasını satarak aldığı makine ile 100 metrekarelik dükkanda fason olarak yedek parça imalatına başladı. 8 çalışanı ile 670 metrekarelik iş yerinde üretime devam eden Gönül, bu yıl hayali olan kamyonlar için silindir kapağı üretmeyi başardı.

"ÜRÜNÜN YERLİ KORUMASINI VE PATENTİNİ ALDIM"

Gönül, yıllar önce sanayi işine girdiği için ailesi ve çevresinin kendisine destek olmadığını, şimdi ise takdir edildiğini söyledi.

Yaklaşık 4 yıl önce Devlet Demiryollarının ihaleli işini aldıktan sonra işini büyüttüğünü belirten Gönül, "Şu an 3 yatay işleme merkezinde 8 çalışanımla fason imalata devam ediyorum. Bu işe başladığımda kamyonetlerin silindir kapağını üretme hedefim vardı. Hayalimi çok şükür gerçekleştirdim. Yaptığım silindir kapağının Türkiye'de üretimi yok. Ürünün yerli korumasını ve patentini aldım." diye konuştu.

"EŞİMİ İŞTEN ÇIKARAN PATRONUNA RAKİP OLDUM"

Gönül, çevresindekilerin kendisine "Neden silindir kapağı ürettin?" diye sorduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"Eşim silindir kapağı üreten bir yerde çalışıyordu. Eşimi işten çıkardığı için silindir kapağı üretip patronunun karşısına çıkmak istiyordum. Bu hayalimi gerçekleştirdim. Ürettiğim silindir kapağı her yıl yurt dışından yaklaşık bin adet ithal ediliyor. Benim hedefim yılda 500 silindir kapağı üretmek. Bu gerçekleştiğinde ekonomiye çok büyük getirisi olacak. Yerli üretim kullanıldığı zaman ülkemize milyonlar girecek. Yaklaşık 500 bin lira yatırım yaptım. Türkiye'nin ürettikçe güçleneceğine inandığım için korkmadım ve üretime başladım. Yurt dışından alınan silindir kapağı yılda iki kere çatlıyor. Ürünü kendileri kazanacak şekilde yapmışlar ama ben Türkiye'ye yakışan sağlam bir ürün yaptım."

"YURTDIŞINA İHRAÇ EDECEĞİZ"

Gönül, İtalya ve Almanya'daki firmalar ile görüşmeleri olduğunu, görüşmeler tamamlandığında ilk ihracatı gerçekleştireceğini vurguladı. Almanya'dan ithal ederken ihraç eder hale gelineceğini anlatan Gönül, ürünün 6-9 Nisan tarihlerinde İstanbul'da bir fuarda sergileneceğini dile getirdi.

"ALTAY TANKININ MOTORUNA TALİBİM"

Bir gazetede gördüğü "Altay tankı yapıldı ama motoru yapılmadı" haberi üzerine duyduğu üzüntüyü ifade eden Gönül, şunları kaydetti:

"Bu benim zoruma gitti. 'Türkiye'de ilk defa kamyonların silindir kapağını ürettim, motor neden yapılmasın ki?' diye düşündüm. Altay tankının motoruna talibim. Eğer bana 'motoru yap' denilirse büyük bir yüreklilikle hiçbir bedel almadan Altay tankının motorunu işleyip teslim edebilirim. 'Türkiye'de üretilemez' diye bir şey yok. Şu anda biz dış güçlerin baskısı altındayız fakat Türk milleti buna kolay kolay boyun eğecek bir millet değil. Bu aşamadan sonra ülkeme en büyük katkım imalata devam etmek olacaktır. Sanayide çalışmak elbette ki daha zor ama ben işimi severek yapıyorum. Gece fabrikaya gelip tezgahları çalıştırırım, iş bittikten sonra da arabamda yatarım. Biz işimize, ekonomimize sahip çıkmazsak dışardan kimse sahip çıkmaz. Ülkemizin kıymetini bilmeliyiz."

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV

banner83

banner66

banner67