banner84

banner93
18 Nisan 2021 Pazar

Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş Babasının Mezarına Alınmadı
banner31

Silivri'de Karpuz Çoşkusu

Silivri'de 2. Kadıköy Karpuz Festivali yapıldı

27 Ağustos 2013 Salı 10:20
Silivri'de Karpuz Çoşkusu
banner54
 Silivri’de Karpuz coşkusu

Sulama yapılmadan yetiştirilen Kadıköy Karpuzu’nun tanıtılmasının amaçlandığı Silivri Belediyesi 2. Kadıköy Karpuz Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Tonlarca karpuzun ücretsiz olarak dağıtıldığı festivalde 20 bin vatandaş Sinan Özen şarkılarıyla doyasıya eğlendi…

   Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, ilçenin yerel değerlerini yaşatmak ve tanıtılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği tarım festivallerine devam ediyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen Silivri Belediyesi Karpuz Festivali’nde en iyi karpuz yarışından dans gösterilerine, konserlerden karpuz yeme yarışına kadar birçok etkinlik yer aldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP İstanbul 3. Bölge Milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Mevlüt Aslanoğlu, festivalin renkli simalarıdandı…   Umut Oran; "Biraz evvel stantları gezdik, karpuzlar o el emeği göz nuru ürünler inşallah ederini bulur. Bu sene inşallah mahsulünüz bereketli olur. Sosyal belediyecilik anlayışı ile güzel çalışmalar yapılıyor. Ben belediye başkanımızı ve ekibini kutluyorum.”

"ZENGİNLİĞİMİZİ REFAHA ULAŞTIRMAK AMACINDAYIZ”

   Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, "Silivrimizim güzelliklerini, üretim zenginliklerini Değirmenköy’de domatesini, Kadıköy’de karpuzunu, Selimpaşa’da Kavununu ve bamyasını, Silivri’de yoğurdunu ortaya çıkarmak, zenginliğimizi refaha ulaştırmak amacıyla bu çalışmaları yapıyoruz. Kadıköy burada var olduğu sürece karpuzunu tüm Türkiye’ye tanıtmak istiyoruz. Amacımız bu güzelim topraklarda zenginlik yaratmak. Tabi başka amacımızda var bu meydanları dolduracağız. Daha iyi yaşama isteğini dışa vurmanın bir biçimidir bir araya gelmek. Bu meydanlarda el ele, kol kola, gönül birliği içerisinde var olmak daha iyi yaşamak isteğimizin özgürlük adalet içinde yaşama isteğimizin göstergesidir.”

KARPUZ YEME YARIŞININ GALİBİ KÜÇÜK GİRAY OLDU

Festival kapsamında 10- 12 yaş arası çocuklar arasında karpuz yeme yarışması gerçekleştirildi. Yarışmada en çok karpuzu yemek için kıyasıya rekabete girişen çocuklar, renkli görüntüler oluşturdu. Mahalle sakinlerinin de yoğun ilgi gösterdiği yarışmada en küçük yarışmacı Giray Aliyen ilgiyle izlendi. Küçük yaşına rağmen en çok karpuzu yiyen Küçük Giray büyük alkış aldı. Katılan tüm çocuklara kitap seti ve kalem setleri hediye edildi.

EN İYİ KARPUZ YARIŞMASINDA KIYASIYA REKABET

     Halk oyunları gösterisiyle devam eden festivalin en çekişmeli yarışmalarından biri de En İyi Karpuz yarışmasıydı. Bu yıl 19 üreticinin katıldığı yarışmada karpuzlar, homojenlik, etlilik, aroma, sertlik gibi farklı birçok kategoride değerlendirmeye alındı. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri Vahap Sarıtaş, Hüseyin Işık, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri Ümit Tosun, Koçali Kayabaş, Silivri Belediyesi Silkent A.Ş Ziraat Mühendisi Gözde Göçmen, Silivri Ziraat Odası Ziraat Mühendisi Erkan Öztürk, Silivri Önder Çiftçi Derneği Ziraat Mühendisi Ramazan Şenol Kabzımal Fevzi Altınpul ve Hacı Ali Köse’nin jüri üyeliğini yaptığı yarışma büyük heyecan yarattı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ile birlikte tüm karpuzları tek tek inceleyerek üreticilere başarılar dileyen Silivri Belediye Başkanı Işıklar, Kadıköylü kadın üreticinin yapmış olduğu karpuz pekmezinden de tadarak satın aldı.Jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu seçilen En İyi Karpuz Üreticilerine ödülleri sahnede takdim edildi. En İyi Karpuz Üreticisi 1’inci Sezgin Köse, 2. Ece Yıldız ve üçüncü de Mithat Erol oldu. Birinciye tam altın, ikinciye yarım altın ve üçüncüye de çeyrek altın ve çeşitli hediyeler de verildi.

 SİNAN ÖZEN KADIKÖYLÜLERİN GÖNLÜNE TAHT KURDU

   Silivri Belediyesi 2. Karpuz Festivali sahne programında ilk olarak Silivri’nin yerel değerlerinden biri olan Ali Rıza Altınkeser sahne alarak klarnet şov gerçekleştirdi. Usta virtüözlere taş çıkartan Altınkeser, Kadıköylüler’den tam not aldı. Gecenin finalinde sahne alan Sinan Özen ise mahalle sakinlerini coşturdu. Sempatik tavırlarıyla dikkat çeken Özen, en sevilen şarkılarını Silivri için söyledi. Geç saatlere kadar devam eden konserin sonunda Başkan Işıklar,  Özen’e sahnede karpuz ikram etti. Festivalde Kadıköylü üreticilerin alana getirdiği tonlarca karpuz katılanlara dağıtılarak ikram edildi…

Untitled 1

Tabale - Neon -Matbaa - Web Tasarım -
Grafik Tasarım - Kartvizit - Broşür -
Dergi - Gazete - Ajans - Büyük Ajans -
www.buyukajans.com

Anahtar Kelimeler: Silivri Karpuz Festivali

    Yorumlar

banner47
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner83