banner84

banner85

banner86
15 Aralık 2018 Cumartesi

Yerli helikopterin ilk uçuşa katılan pilotlar ağladı

Rusya'dan şok adım! Kürtlere özerklik mi veriliyor?

Bugün Rusya'nın başkenti Moskova'da Rus ve İran bakanlarının da katılacağı çok kritik bir toplantı düzenleniyor. Habertürk gazetesi yazarı Serdar Turgut köşesinde, toplantıda Suriye merkez devletine eklemlenmiş idari özerkliği bulunan bir Kürt oluşumunun konuşulacağını açıkladı.

19 Şubat 2018 Pazartesi 12:02
Rusya'dan şok adım! Kürtlere özerklik mi veriliyor?
banner87
 Habertürk gazetesi yazarı Serdar Turgut köşesinde, bugün Moskova’da düzenlecek olan, “Ortadoğu’da Rusya: Sahanın Her Alanında Oynamak” başlıklı bir etkinliği ele aldı.

"Washington’un gözü bir yandan da bugün Moskova’da başlayacak çok önemli bir toplantıya odaklanmış durumda" diyen Turgut, ABD'nin bu toplantının sonuçlarına göre, Kuzey Suriye’ye yönelik yeni stratejisini oluşturacağını belirtti.

Oturumu yönetecek olan ismin ise, Putin’in Ortadoğu kararları konusunda en güvendiği isim olan, Vitaly Naumkin olduğunu belirten Turgut, Naumkin'in Rusya'nın Suriye politikalarının da hocası olduğunu ifade etti.

ABD KÜRTLER İÇİN BAĞIMSIZ BİR DEVLET İSTİYOR:Naumkin'in, Amerika’nın Fırat’ın doğusunda Kürtler için bağımsız bir devlet istediğini, ancak bunun kabul edilemez ve gerçekleştirilemez olduğunu söylediğini ifade eden Turgut, "Onun planına göre Kuzey Suriye’de Kuzey Irak modelinin uygulanması gerekiyor, yani 'Güçlü bir Suriye merkez devletine eklemlenmiş idari özerkliği bulunan bir Kürt oluşumu' düşündüğü Washington’da konuşuluyor" diye belirtti.

Serdar Turgut'un yazısının ilgili kısmı şu şekilde: "Bugün Moskova’da Valdai Tartışma Grubu’nun düzenlemiş olduğu 'Ortadoğu’da Rusya: Sahanın Her Alanında Oynamak' başlıklı bir tartışma var.

TOPLANTIYA RUSYA VE İRAN BAKANLARI DA KATILIYOR

Rusya’nın Kuzey Suriye Kürtleri ile ilgili politikasının somut olarak ne olacağının, programın bu başlıklı oturumunda konuşulanlardan çıkarılacağı umuluyor Washington’da.

Bu oturumu yönetecek olan Rusya Bilimler Akademisi’nin üyesi ve akademinin Oriental Çalışmaları Enstitüsü’nün başkanı olan Vitaly Naumkin, Putin’in Ortadoğu kararları konusunda en güvendiği isim ve bu politikaların şu anda Rusya devleti için uygulayıcısı olan Bogdanov’un da hocası. Naumkin aynı zamanda uzun yıllar önce Barzani’nin babasıyla bölgede saklandığı mağarada gizli görüşme yapacak kadar da Kürtlere yakın duran bir isim. Bu toplantıya ayrıca Rusya ile İran’ın dışişleri bakanları da katılıyor.

ARTIK ZAMANI GELDİ

Naumkin bugün esas noktaları ortaya çıkabilecek Rusya’nın Kuzey Suriye planını aslında geçtiğimiz kasım ayında Washington’un dış politika cemaatinin elitlerine Georgetown Üniversitesi’nde kapalı bir toplantıda anlatmak için Washington’a geliyordu. Ancak bu yemekli toplantı son anda iş yoğunluğu gibi bir gerekçeyle iptal edildi. Ancak iptalin gerçek nedeni, ortaya çıkarılacak ve Amerika ile de üzerinde anlaşılacağı umulan planın henüz Türkiye ile net konuşulmamış olmasıydı.

TÜRKİYE'NİN BU PLANI RESMEN DUYMA ZAMANI GELDİ

Naumkin şu anda Fırat’ın doğusunda Amerika ile ortak çalışacağı umulan Türkiye’nin bu planı resmen duyma zamanının gelmiş olmasına karar vermiş olmalı ki bugün Valdai toplantısında bunun hakkında mesajlar verilecek.

BUGÜN MESAJLAR VERİLECEK

Naumkin, Amerika’nın aslında Fırat’ın doğusunda Kürtler için bağımsız bir devlet istediğini ancak bunun kabul edilemez ve gerçekleştirilemez bir şey olduğunu söylüyor. Onun planına göre Kuzey Suriye’de Kuzey Irak modelinin uygulanması gerekiyor, yani 'güçlü bir Suriye merkez devletine eklemlenmiş idari özerkliği bulunan bir Kürt oluşumu' düşündüğü Washington’da konuşuluyor."

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV

banner83

banner66

banner67