banner84

banner93
19 Eylül 2020 Cumartesi

benzin ve motorine çok büyük zam!
banner31

O harita gerçek çıktı!

Siirt'in Eruh ilçesinde bulunan 42,3 gravitede petrolün Sultan 2. Abdulhamit Han'ın 1901 yılında Alman ve Türk mühendislere yaptırdığı haritada belirtilen 12'nci bölgede çıktığı tespit edildi.

03 Şubat 2014 Pazartesi 13:44
O harita gerçek çıktı!
banner54
Uzmanlar, "Petrol yok" diye 40 yıl önce kapatılan petrol kuyusunun 500 metre yakınında kaliteli petrolün çıkmasının haritada 10, 11 ve 13 numaralarıyla gösterilen Batman, Botan Vadisi ve Şırnak'ın Güçlükonak ilçesine kadar olan bölgede petrol bulunabileceğinin işareti olduğunu belirtiyor

Siirt'in Eruh ilçesinde  bulunan 42,3 gravitede petrolün Sultan 2. Abdulhamit Han'ın 1901 yılında Alman ve  Türk mühendislere yaptırdığı haritada belirtilen 12'nci bölgede çıktığı tespit  edildi. 
 
  Uzmanlar, "Petrol yok" diye 40 yıl önce kapatılan petrol kuyusunun 500  metre yakınındaki Doğu Sadak-1 Petrol Arama Kuyusunda yaklaşık 4 aydan bu yana  süren çalışmalar sonucunda 2 bin 371 ile 2 bin 384 metreleri arasında 42,3  gravitede kaliteli petrolünün çıkması haritada 10, 11 ve 13 numaralarıyla  gösterilen Batman, Botan vadisi ve Şırnak'ın Güçlükonak ilçesine kadar olan  bölgede petrol bulunabileceğini belirtiyor. 
 
   Siirt Valisi Ahmet Aydın, AA muhabirine, Eruh ilçesine bağlı Bayıryüzü  köyünde 42,3 gravitede petrol bulunan Doğu Sadak-1 Petrol Arama Kuyusunda sondaj  çalışmalarının tamamlanarak, petrol üretimine başlandığını hatırlattı. 
 
"Petrol haritasının gerçek olduğu kesinleşti" 
 
Sultan II. Abdulhamit Han'ın 1901 yılında Alman maden mühendisi Paul  Groskoph ve Habip Necip Efendi'nin yer aldığı bir heyet oluşturduğunu ifade eden  Vali Aydın, şöyle dedi: 
 
"Yaklaşık 113 yıl önce Sultan Abdülhamit Han bu heyete kendi parasıyla  Doğu ve Güneydoğu'da Kerkük ve Musul bölgelerini de kapsayan bir alanda petrole  ilişkin harita hazırlanması talimatı veriyor. Baktığımızda bugün Kerkük ve Musul  civarında petrol haritada gösterildiği gibi hızlı bir şekilde çıkarılıyor. Harita, bölgemizde de 10, 11, 12 ve 13'üncü bölgeler Batman, Botan Vadisi, Siirt  ve Şırnak'ın Güçlükonak ilçesine kadar olan bölgede petrol olduğunu gösteriyor.  Eruh'ta bulunan petrol Sultan Abdülhamit Han'ın yaptırdığı petrol haritasında  belirtilen bölgede çıktı. Böylece Sultan Abdülhamit Han'ın petrol haritasının  gerçek olduğu bir kez daha kesinleşti." 
 
"Petrol arama çalışmaları çok büyük can kayıplarına neden oldu
 
"Bölgede 100 yılı aşkın süredir yürütülen petrol arama çalışmaları çok  büyük can kayıplarına neden oldu. Daha önce bölgede araştırma yapan birçok  mühendis ölü bulundu. Petrol yataklarının en yoğun olduğu Herekol, Gabar ve Cudi  dağında terör olayları yaşanıyordu. Türkiye'de ve özelikle bölgede yabancı güçler  petrolün çıkarılmaması için aktif rol oynuyordu" diyen Vali Aydın, bölgede  yaşayan vatandaşların bölgedeki petrolün varlığından haberdar olduğunu vurguladı. 
 
Vali Aydın, işin tekniği konusunda çalışma yürütenlerin haritanın  doğruluğunu teyit ederek petrolün çıkarılması için bir an evvel çalışmalara  başlanması gerektiğini ifade ettiğini dile getirerek, haritanın kaynak olarak  kullanılarak bölgede ciddi bir araştırma yapılmasını istedi. 
 
"Petrol şirketlerini bölgeye davet ediyoruz" 
 
Sultan Abdülhamit Han'ın yaşadığı dönemde petrolün önemine ilişkin  öngörüsünün olduğunu, petrolün değerini bildiğine işaret eden Aydın, şunları  kaydetti: 
 
"Yaklaşık 40 yıl önce İngiliz ve Amerikan firmaları bölgede petrol  çıkardıktan sonra kuyuları kapatıp gittiler. Geçmişte Herekol Dağı'nda da petrol  kuyusu açılmış ve olaylar ile rezerv miktarının tam tespit edilememesi gerekçe  gösterilerek kapatılmış. 20-30 yıl önce çok ekonomik olmayabilir ama petrol  fiyatındaki artışla petrol çıkarılması günümüzde son derece önemli. Bu kapsamda  petrol arama çalışmalarına yeniden başlanmasında fayda olacaktır. Bu harita  kaynak yapılıp bu bölgede araştırma şirketleri ve TPAO tarafından araştırma  yapılmasını bekliyoruz. Nasıl Aladdin Middle East Petrol Arama Şirketi Eruh'ta  petrol çıkardıysa bu işe gönül vermiş şirketleri de bölgeye davet ediyoruz." 
 
Eruh Ziraat Odası Başkanı Metin Sayın da Eruh'ta ülke ekonomisine  katkı sağlayacak çok kaliteli petrol bulunduğunu vurgulayarak, Sultan Abdülhamit  Han döneminde hazırlanan petrol haritasının gerçeği yansıttığını söyledi. 
 
"Kuyuları 'petrol yok' diyerek kapattılar
 
   Haritada 12'nci bölge olarak görülen Eruh'ta bu ay petrol çıkarılmaya  başlandığını anlatan Sayın, "1974 yılında çıkarılan Petrol Kanunu ile yabancılara  petrol arama izni verildi. ABD ve İngilizler bölgede petrol arama çalışmaları  yaptı. Açılan kuyuları 'petrol yok' diyerek kapattılar" diye konuştu. 
 
  Sayın, o dönem Eruh'ta da kuyular açıldığını ve daha sonra aynı  gerekçe ile kuyuların kapatıldığını vurgulayarak, şöyle konuştu: 
 
"İlçemizde kapatılan kuyunun 500 metre yakınındakaliteli bir petrol  bulundu. Bu petrolün üretimine başlandı. Bölgemizin bir petrol denizi üzerinde  olduğunu ve yüksek bir petrol rezervi olduğunu biliyoruz. Çözüm sürecinde bu  petrolün çıkarılıp ülke ekonomisine katkı sağlaması için çalışmaların  hızlandırılmasını istiyoruz." 
 
  Sayın, çıkarılan petrolden elde edilecek gelirden Siirt ve Eruh  ilçesinin gelişmesinde kullanılmak üzere pay ayrılarak yerel kaynaklara  aktarılmasını istediklerini sözlerine ekledi. 

Untitled 1

Avcılar Tabela Neon
Avcılar Tabelacı- Avcılar Neoncu
Tabela - Neon - Avcılar - Reklam

    Yorumlar

banner47
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner83