banner84

banner92
01 Nisan 2020 Çarşamba

Amasya Belediye Başkanı Sarı Bende Varım Dedi
banner31

NATO Liderler Zirvesi sonuç bildirgesi yayınlandı kritik terör mesajı

İNGİLTERE 'de düzenlenen Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü (NATO) zirvesi sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede terör mesajı dikkat çekti. Türkiye'yle yaşanan Baltık krizi de sona erdi. Türkiye NATO'nun Baltık planına destek vermeyi kabul etti.

04 Aralık 2019 Çarşamba 16:39
NATO Liderler Zirvesi sonuç bildirgesi yayınlandı kritik terör mesajı
banner54
 70'inci yıl dönümünü kutlayan NATO Liderler Toplantısı İngiltere'nin başkenti Londra yakınlarındaki Watford kentinde The Grove Otel'de yapıldı. Dünyanın takip ettiği zirvenin ardından NATO Londra Deklarasyonu yayımlandı. NATO Londra Deklerasyonu'nda, "Terörizmin tüm türleri hepimiz için tehdit olmaya devam ediyor" vurgusu yapıldı. 

Bildirgede şu maddelere yer verildi:

- Terörizm bütün türleri ve tezahürleriyle hepimiz için tehdit olmaya devam ediyor.

-Türkiye NATO'nun Baltık planına destek vermeyi kabul etti. 

- Çin'in artan nüfuzu ve uluslararası politikalarının ortaya çıkardığı fırsat ve sınamaları ittifak olarak birlikte ele almalıyız.

- ABD dışındaki müttefiklerin savunma harcamaları 5 yıldır artıyor. Savunmaya 130 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı. 

Zirve sonrası NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'den açıklama!

Londra Deklarasyonu'nun açıklanması sonrası NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg Erdoğan'la görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi. 

Stoltenberg'in açıklamaları şöyle: 

Baltık ülkeleri ile Polonya için yapılan planlar için mutabakata varıldı. NATO kurulduğundan beri fikir ayrılıkları olmuştur. Üyelerimiz iletişim alt yapısının güvenliği konusunda mutabık kaldılar. Müttefiklerimiz aynı zamanda ortak yük paylaşımı konusunda görülmemiş iş birliği yaptı. Avrupa ve Kanada 130 milyar dolarlık yatırım yaptı. Bu tarihte görülmemiş bir rakamdır. NATO'yu güçlendirecektir. Enerji alt yapımızın korunması ve teknolojik üstünlüğümüzü korumak için önemli kararlar alındı.

29 üye ülke liderleri katıldı

Zirveye NATO’nun 29 üye ülkesinin liderleri katıldı. Bunlar arasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau var.

NATO ne zaman ve neden kuruldu?

NATO, ABD tarafından İkinci Dünya Savaşı'nın ardından ve başlıca Avrupalı ​​güçleri, Sovyet Rusya'ya karşı askeri savunma aracı olarak kuruldu. Kurucu üyeleri, birine yapılan bir saldırının herkese yönelik bir saldırı sayılacağına ve her müttefiki saldırgana karşı misilleme yapacağına söz verdi.

NATO'ya üye ülkeler listesi

Arnavutluk, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti Danimarka, Estonya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Karadağ, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, Türkiye, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri.

Untitled 1 Büyükçekmece Tabela Neon
Büyükçekmece Tabelacı- Büyükçekmece Neoncu-
Tabela Neon - Büyükçekmece - Reklam -

    Yorumlar

banner47
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner40