banner84

banner93
23 Kasım 2019 Cumartesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Trump'ı böyle düzeltti
banner31

Japon Deprem Uzmanı ve Mimar'dan Amasya İçin Destek Sözü

Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketleri Derneği Türkiye Genel Müdürü Yoshinori Moriwaki, ''Türkiye'deki 81 ilin 55'i birinci derece deprem bölgesindedir. Buna rağmen ülkedeki 18 milyon yapı stokunun yüzde 67'si kaçak durumdadır '' dedi. Özel Bir radyo programında Amasya hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu.

26 Aralık 2018 Çarşamba 10:27
Japon Deprem Uzmanı ve Mimar'dan Amasya İçin Destek Sözü
banner54

 Türkiye ve Japonya'nın deprem bölgeleri olduğunu, buna bağlı olarak her iki ülkede devletin, yapıların standartlara göre yapılması için çeşitli yönetmelikler çıkardığını söyledi. Türkiye'deki yönetmeliğin 1997'de yürürlüğe girdiğini hatırlatan Moriwaki, buna rağmen uygulamada bazı aksaklıklar yaşandığını savundu.

Moriwaki, 2001'de 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu'nun yürürlüğe girdiğini anımsatarak, kanun kapsamında 19 ilin pilot olarak belirlendiğini kaydetti. Bunların arasında İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Tekirdağ'ın da olduğuna işaret eden Moriwaki, bu uygulamanın ülke geneline yayılamadığının altını çizdi. 
Türkiye'de 2011'den sonra bütün illerde yapı denetimine geçildiğini anlatan Moriwaki, ''Birinci derece deprem bölgesi olduğu halde pek çok yer için bu uygulama 2011'e kadar uygulanamadı. Bunların arasında Van da vardı. Binalar yapı denetim şirketlerince denetlenemedi. Türkiye'deki 81 ilin 55'i birinci derece deprem bölgesindedir. Buna rağmen ülkedeki 18 milyon yapı stokunun yüzde 67'si kaçak durumdadır'' diye konuştu. 
Depremde alınacak tedbirler
Basit şekilde alınacak tedbirlerle depremlerdeki hasarı en aza indirmenin mümkün olabileceğini anlatan Moriwaki, şöyle devam etti: 
''Depreme hazırlıklı olabilmek adına yakın yerde suyun her zaman bulunması gerekir. Muhafazası kolay olan maddeleri bolca stoklamalıyız. Evimizde ve yaşadığımız alanda, uyurken düşse de zarar vermeyecek şekilde mobilyaların düzenlenmesi gerekir. Özellikle hayat üçgeni oluşturacak şekilde yapılacak düzenlemeler hayat kurtaracaktır.'' 
 
Deprem anında sakin davranılması gerekildiğini vurgulayan Moriwaki, sarsıntı hissedildiğinde sağlam bir çalışma masası ya da yatak yanına yaslanmak gerektiğini söyledi. Depremin bitmesinin ardından çıkışları kargaşa yaratmayacak şekilde yapmanın önemine işaret eden Moriwaki, ''Depremlerde paniklemeden, çıkabilecek yangınları önlemeliyiz. Tahliye tekniklerinin iyi bilinmesi gerekir. Televizyon ve radyo haberlerini dikkatle takip edip, aslı olmayan söylentilere aldırmamaya çalışalım. İtfaiye, emniyet ve ordu gibi kurumlardan gelen haberlere dikkat edelim'' dedi. 
Özel bir radyo programına katılan Moriwaki sunucunun Amasya konusunda verdiği bilgilere istinaden, Amasya çok yönlü bir kent, bu kentin altyapısı iyi oluşturulmalı ve deprem kuşağında olması nedeniyle dikkatli bir proje ile değerlendirilmeli dedi. Moriwaki bu konuda Amasya ile alakalı ne gerekirse yapmaya hazırım mesajını verdi. Program sırasında Amasya Belediye Başkan adaylarından Mehmet SARI ile irtibata geçeceğini ve bilgilendirme toplantıları düzenleyebileceğini açıkladı.
 

Untitled 1 Büyükçekmece Tabela Neon
Büyükçekmece Tabelacı- Büyükçekmece Neoncu-
Tabela Neon - Büyükçekmece - Reklam -

    Yorumlar

banner47
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner83