banner84

banner93
22 Eylül 2020 Salı

İstanbul'un Sesi'nde Sanat Konuşulur Sanatçı Ağırlanır
banner31

Dev petrol ve doğalgaz anlaşması!

Reuters Haber Ajansı'na bilgi veren kaynaklar, Kuzey Irak'ın günlük petrol ihracatının ilerleyen dönemde 2 milyon varile ulaşırken, başlangıçta Türkiye'ye yılda 10 milyar metreküp doğalgaz akışının sağlanacağını söylediler.

07 Kasım 2013 Perşembe 11:53
Dev petrol ve doğalgaz anlaşması!
banner54
"Bu kapsamda ilk gazı Türkiye'ye Genel Enerji getirecek. Kuzey Irak'tan gaz gelişi yıllık en az 10 milyar metreküp ile başlayacak ve 10 - 20 milyar metreküpe çıkacak" diyen kaynak, ilk gazın Türkiye'ye gelişinin 2016 sonu veya 2017 başı olabileceğini kaydetti. Geçen yıl 45.2 milyar metreküp doğalgaz tüketimi olan Türkiye'nin bu yıl tüketim tahmini 47.6 milyar metreküp. Türkiye doğalgazın yüzde 98'ini ithal ediyor.

Kuzey Irak'ın yaptığı yeni petrol boru hattının neredeyse tamamlandığını ve aralık ayında ilk akışın başlayabileceğini kaydeden kaynak, "Bu hattan tam kapasite akış gelecek yıl ilk çeyrekte olabilir. Bu hat Kerkük-Ceyhan'a bağlanınca buraya günlük en fazla 600 bin - 700 bin varil petrol konulabilir. Ayrıca ikinci boru hattı devreye girecek" dedi.

2. HATTA AĞIR PETROL

Kuzey Irak Enerji Bakanı Ashti Hawrami'nin geçen hafta açıkladığı Kerkük-Ceyhan petrol hattına paralel yeni boru hattıyla kuzeyden çıkacak olan ağır petrolün taşınmasının planlandığını vurgulayan sürece yakın bir kaynak, şöyle dedi:

"Taq Taq ve Tawke'nin yüksek kaliteli petrolü var. Bu ağır petrol ile karıştırılmak istenmiyor. Bu yüzden bu petrol bağımsız bir hatla Türkiye'ye gelecek."

Untitled 1 Büyükçekmece Tabela Neon
Büyükçekmece Tabelacı- Büyükçekmece Neoncu-
Tabela Neon - Büyükçekmece - Reklam -

    Yorumlar

banner47
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner83