banner84

banner93
27 Şubat 2021 Cumartesi

İlham Aliyev'den Ermenistan'a uyarı
banner31

Deprem Uzmanı Ercan'dan İzmir Uyarısı

İzmir güne art arda depremler ile uyandı. 08.20'de 4.1 büyüklüğünde meydana gelen depremi, 08.46'da 5.1, 08.47'de 4.8, 09.00'da 4.7 depremler takip etti. 5.1 büyüklüğündeki deprem İstanbul'da da hissedildi.

01 Şubat 2021 Pazartesi 13:22
Deprem Uzmanı Ercan'dan İzmir Uyarısı
banner54
 

Korkutan depremin ardından sabah.com.tr'ye son dakika açıklamalarında bulunan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Burada olması gereken deprem 6.7 ile 6.9 büyüklüğünde bir deprem. Ama beklenen büyüklükte gerçekleşmedi. Er ya da geç bugünkü deprem odağının olduğu yerde 6.7 ila 6.9 büyüklüğünde bir deprem olacak." dedi. İşte Ercan'ın son sabah.com.tr'ye özel açıklamaları...

SON DAKİKA HABERİ: İzmir'de meydana gelen depremlerin ardından Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan sabah.com.tr'ye konuştu. Ercan, Büyük Midilli Depremi'nin gerçekleşmediğini, er ya da geç 6.9 büyüklüğünde bir depremin olacağını ifade etti. Ercan, İzmir'de olası 6.9'luk depremden en çok etkilenecek ilçeleri tek tek saydı. Ercan, İZmirlilerin korkutan haberlere itibar etmemesini söyledi, ancak yine de yazlıklarında kalmalarının iyi olacağını ifade etti. İşte Ercan'ın İzmir depremi ile ilgili sabah.com.tr'ye yaptığı son dakika açıklamalarından öne çıkanlar...

"MİDİLLİ DEPREMİ BEKLENEN BÜYÜKLÜKTE OLMADI"


Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan sabah.com.tr'ye yaptığı açıklamada, depremin şiddetinin beklentinin altında olduğunu söyledi.

Ercan, şu ifadeleri kullandı:

Bu deprem İzmir değil, Midilli depremidir. Daha önce, aynı yerde 2017'de 6.3 büyüklüğünde bir deprem olmuştu. Bu depremde gerginlik yeterince boşalmamıştı. Burada olması gereken deprem 6.7 ile 6.9 büyüklüğünde bir deprem. Ama beklenen büyüklükte gerçekleşmedi. Bu depremler 2017'deki depremin ardılları. 'Ben bugün yeterince boşaltamadım gerginliği ama ileride boşaltacağım.' diyor. Bugünkü depremler önce 4.1 öncü gibi geldi. Bunun ardından 5.1, 4.6, 4.8 gibi depremler meydana geldi. Deprem fırtınası diyemeyeceğim ama deprem kümelemesi gibi bir şeyler gerçekleşiyor.

"6.7 İLE 6.9 BÜYÜKLÜĞÜNDE OLACAK"

Ercan, depremin oluştuğu Midilli hattının gerginliği boşaltmaya ihtiyacı olduğunu, bu boşalmanın 6.9 büyüklüğüne varan bir deprem ile olacağını düşündüklerini söyledi. Ercan, şöyle konuştu:

Bunun ardından Büyük Midilli Depremi gelir mi, bilemiyorum. Ama er ya da geç bugünkü deprem odağının olduğu yerde 6.7 ila 6.9 büyüklüğünde bir deprem olacaktır.MİDİLLİ DEPREMİ'NİN ETKİLİ OLACAĞI YERLERİ TEK TEK SAYDI

Ercan, olası 6.9 büyüklüğündeki depremin en etki alanlarını da sıraladı. Ercan, "Bu depremin etkili olacağı yerler, Bayraklı, Bornova, Alaybey, Karşıyaka, Bostancı, Çiğli, Mavişehir, Beyrek, Menemen gibi yerler. Gediz çatal ağzı ile Melez çatal ağzında bulunan bölgede büyük etki görülecektir." dedi.

"8-9 RAUNDU BİTİRMİŞ BOKSÖR YORGUNLUĞU VAR"

Son Sisam Depremi'ni hatırlatan Ercan, "Bayraklı'da 7 yapıyı göçertmişti. Göçme eşiğine gelmiş ama göçmemiş yapılar var. Nerede bunlar; Bayraklı ve Karşıyaka'da. Bunlar 8-9 raundu bitirmiş boksör yorgunluğu içinde. Bunun dışında sadece yapı yorulması değil, yer yorulması da var İzmir'de. Yer yorulması nedir, sarsıntıların yerden geçmesi sırasında yerin bellenmesi, çapalanmasıdır. Ses geliyor, sarsıntı dalgaları yerin geçirgenliğini artırıyor. Yer artık 30 Ekim'den önceki kadar güçlü değildir." ifadelerini kullandı."İZMİR'DE HEM YAPI HEM YER YORGUNLUĞU VAR"

İzmir'de hem yer, hem de yapı yorgunluğu olduğuna vurgu yapan Ercan, Bayraklı tepeleri ile Yamanlar Dağı'nın yerleşim için uygun yerler olacağını, evlerin ve dönüşümün bu bölgeye doğru yapılması gerektiğini söyledi.

"BU YÜZYILIN SONUNA KADAR İZMİR KIRIĞINDA DEPREM OLURSA ŞAŞIRIRIM"

İzmirlilerin kendilerini korkutacak haberleri ciddiye almamasını isteyen Ercan, İzmir kırığındaki deprem olasılıklarından da bahsetti.

Ercan şu ifadeleri kullandı:

İzmirliler, korkmaktadır. İzmirliler ne yapmalıdır? Bugün olan depremler İzmir kırığını, fayı hareket ettirmez. İzmir kırığı deprem üretmeye hazır değildir. Ben bu yüzyılın sonuna kadar İzmir kırığının bir deprem yapmasına şaşırırım. Bugün yapılan açıklamaların insanları korkutan nitelikte olmamalıdır. 'Fay geliyor, gidiyor.' laflarının hiçbir bilimsel karşılığı yoktur.

İZMİRLİLERE 'YAZLIKLARINIZDA KALIN' ÇAĞRISI

İzmirlilerin uzun süredir yazlıklarında bulunduğunu, bunu sürdürmelerinin iyi olacğaını ifade eden Ercan şöyle konuştu:

Çoğu yazlıklarında yaşıyor, yazlıklarında kalmayı sürdürsünler. İzmir'e gelmesinler. İzmirlilere önereceğim, yazlığınızda kalın, İzmir'e dönmeyin.YAZLIK BÖLGELERDE TSUNAMİ RİSKİ VAR MI?

İzmir'de 2020'de meydana gelen deprem sonrası Seferihisar'da ufak çaplı tsunami oluşmuştu. Ercan, tsunami sorumuza şu yanıtı verdi:

Midilli Depremi'nde tsunami beklemiyoruz. Tsunami olması olması için deniz içinde bir göçüntü olması lazım. Sisam'da bu oluştu, Middili'de oluşmadı. Öyle bir çekince yok.

Untitled 1 Büyükçekmece Tabela Neon
Büyükçekmece Tabelacı- Büyükçekmece Neoncu-
Tabela Neon - Büyükçekmece - Reklam -

Anahtar Kelimeler: IzmirDeprem

    Yorumlar

banner47
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner83