banner84

banner85

21 Mart 2019 Perşembe

Kalemiyle Yüreklere Dokunan Şair

BBC spikerinden Can Dündar'a tarihi kapak

MİT TIR'larıyla ilgili hakkında açılan dava sonrası yurt dışına kaçan Can Dündar, BBC News kanalında yaşadıklarını anlattı. MİT TIR'larıyla ilgili haberini savunan Dündar'a, BBC spikeri ise tarihi bir cevap verdi.

banner91
03 Nisan 2018 Salı 09:15
BBC spikerinden Can Dündar'a tarihi kapak
 Firari Can Dündar, BBC News kanalında FETÖ'nün servis ettiği MİT TIR'ları görüntülerini yayınlamasıyla birlikte hakkında açılan davalarla ilgili konuştu. Dündar, 'gizli operasyon' iddiasını dile getirince BBC spikerinden beklemediği bir cevapla karşılaştı.

BBC News spikeri, Can Dündar'a 2015 yılındaki MİT TIR'larıyla ilgili haberin detaylarını sordu. Muhabirin, "2015 yılında yaptığınız haberin devletle ilişkinizde çok büyük bir baskı yaratacağını bildiğiniz halde neden yaptınız?" sorusuna vatan haini Dündar, "Tabi ki biliyorduk. Ve hatta bir şekilde bekliyorduk. Çünkü bir gazeteci olarak tabi ki bu konuda gerçekçi olmanız gerekiyor ama siz olsanız ne yapardınız? Yani ortada gerçek bir hikaye var, hükümetiniz yasal olmayan bir şey yapıyor ve bunu saklıyor ve buna devlet sırrı diyor. Ve sizde bir gazetecisiniz ve bu sizin göreviniz" şeklinde yanıt verdi.

Devletin gizli operasyonlarını kimsenin bilmemesine ve bu operasyonların amacının bu olduğuna dikkat çeken muhabire Dündar, "Bu, Türkiye'nin İrangate skandalıydı. Bu yüzden devlet sırrı sayılmaz, Erdoğan'ın sırrıydı ve yasal olmayan bir şekilde Suriye Savaşı'na dahil olmaya çalışıyordu" sözleriyle aklınca kendini savunmaya çalıştı.

Devletin gizli operasyonlarının ifşa edilmemesinin ısrarla altını çizmesine rağmen kendini savunan Can Dündar'a, İngiliz muhabirden hiç beklenmedik bir tepki geldi.

İngiltere ve Amerika'da bunun suç olduğunu belirten muhabir, "Kendinizi farklı bir ülkede yaşayan bir gazetecinin yerine koyun. Dürüst olmak gerekirse, eğer bir İngiliz gazeteci, İngiltere'de ordu istihbaratının ilişkilerinin derinine inmeye çalışsaydı veya aynı şekilde Amerika'da, çok ciddi sorunlarla karşılaşırlardı. Bizde Devlet Sırları Kanun Maddesi mevcut" diyerek Can Dündar'a tepki gösterdi.

Anahtar Kelimeler: Candündar

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV

banner90

banner66

banner67