banner84

banner93
18 Nisan 2021 Pazar

Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş Babasının Mezarına Alınmadı
banner31

Başka Açıdan ile Dolu dolu 10 Sene...

10 yılı aşkın radyolarda farkın mikrofondaki sesi parolası ile yayında olan Müslüm Söyler'le Başka Açıdan, engellilerin medya camiasında farklı bir sesi olmaya devam ediyor.

18 Aralık 2019 Çarşamba 09:57
Başka Açıdan ile Dolu dolu 10 Sene...
banner54
 Haber Röportaj: Semih KOYUNCU

Birçok konuda farkındalığı ve farklı hayatları mikrofona taşıyan Müslüm Söyler, hayatı paylaşmanın yaşam yolculuğunda kaliteyle eşdeğer olduğunun vurgusunu her dem yaşıyor ve yaşatmaya çalışıyor.

  

Müslüm Söyler'le Başka Açıdan her hafta farklı konu, konuklar ve farkındalığı yaşatan sohbetiyle dinleyenlerin gönüllerini fethediyor. Bazen ünlü bir sanatçı, bazen farkındalığı yaşayan başarılı bir engelsiz yüreği, sağlık konusunda uzman görüşlerini, sivil toplum kuruluşlarını, bazen de sosyal yaşamda gündemle ilgili durumları mikrofon aracılığıyla geniş kitlelere iletmeye çalışıyor.

  

Sunucu ve oyuncu Özlem Ören  Prof.Dr. Bülent Tutluoğlu  Şair bestekar Sami Aslan

Kendisiyle yapılan mülakatlarda rahatsız olduğu tek konunun ''istismar ve istismarı engellemeye çalıştığını söyleyen istismarcılar'' olduğunu dile getiriyor. Bunun en bariz örneklerinin ise devlet eliyle, bazı dernek ve vakıflar aracılığıyla yapılan ''vitrini bol , içeriği boş'' etkinlikler olduğunun altını çiziyor. Bizim inanç ve toplumsal ahlaki değerlerimizde israfın haram olduğu vede veren el ile alan elin gizli kalması gerektiği vurgulanırken, bu durumu bile alenen istismar ederek, çarşaf çarşaf resimlerle göz önüne serilmesi apaçık bir istismardır, diyor.

  

 Sanatçı Çılgın Sedat     Ampute Oyuncusu Mubarek Deweaner  Japon Mimar Yoshinori Moriwaki

2010'lu yıllardan itibaren başlayan mikrofon ve ekran macerasının birçok alanda iyileştirmelere vesile olduğunu belirten Söyler, amacım ne makam, ne mevki ne de siyasi bir ikbal... Tek derdim hizmet ve hizmete koyulmuşlara yoldaş olabilmek. Beklentim sadece bir teşekkür,sadece bir Allah rızası ve dua...

  

 Otizm Günü Özel                   İkiyaka Haber Yazgülü Kayıkçı           Sanatçı Erol Buldan

-Radyo programcılığı nereden aklınıza geldi, diye sorduğumda ise bakın Söyler ne söyledi..

Radyo dinlemeyi ve medya sektörünü yakından takip eden biri olarak bana pek yabancı gelmiyordu mikrofon. Radyocu olabilir miyim ? sorusunu kendime hiç sormadım. Ama ben hiçbir şeyin imkansız olduğunu düşünmüyorum. Bir hemşehrimiz olan Emrah Binici'nin yayın yönetmenliğini yaptığı radyoya gittiğimde  hani böyle ''şaka programları'' olur ya, öylesine stüdyoya soktu. Zannedersem o gün 3 aralık engelliler günü olmalıydı, abi gel yayın odasına bir kaç kelime söyle ben onu kesip yayınımda vereceğim dedi. Kendi programının reklam arası zannettiğim, aslında gerçekten yayına verdiği o saatler benim mikrofona ''Merhaba'' deyişim olmuş da haberim yokmuş. Sonrası abi gel sen bu radyoda engellilerin sesi ol dedi. İşte böyle başladı bu yolculuk.

-Tv ve radyo programlarında unutamadığı anılarınız var mı ? diye sorduğumuzda ise,

Her programda ayrı anılarım var. Özellikle şu program diyemiyorum. Çünkü her program öncesi aynı heyecan, her program sonrası aynı duygular beni hep yeni bir umuda sevketmiştir. Sadece ilginç olan bir anım Ankara'dan gelen görme engelli konuklarımızı buluştuğumuz yerden alıp radyo binamızın önüne geldiğimiz de ''işte görmüş olduğunuz bu siyah bina bizim radyomuzun hizmet verdiği bina'' demiş, yayının ikinci periyodunda konuklarımızın ''Müslüm bey görmeyen gözlerimize radyo binasını öyle güzel tarif etti ki kendisine teşekkür etmeyi unuttuk'' dediklerinde, birkaç dakika şaşkınlıkla konuşamadığımı hatırlıyorum. Öyle ya görme engelli birine en güzel tarif siyah renk olmalıydı...

-On sene önce başladığın yayın heyecanı bugün ne durumda ?

Daha şevkle devam ediyorum. Her hafta programda neler yapabilirim heyecanı yaşıyorum. 

-Peki konuk olayında olmazsa olmazların var mı ? Yoksa konuk olsun yeter mi diyorsun ?

Konuklarımı titizlikle seçerim. Belki bazen ne alaka denilebilecek isimler görebilirsiniz. Eğer programı baştan sona vede iyi bir kulak ile dinlerseniz alakanın bağlantısını görüp hissedersiniz. Program ''engelli'' değil, tam tersi ''engelleri aşma ve paylaşım'' programı. Hep birlikte hayatı nasıl kaliteli bir yaşam haline getirebiliriz , bu ve benzeri konularla irtibatlandırıp sonuca bağlamaya çalışıyorum.

-Bildiğimiz kadarıyla Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde çalışıyorsunuz, aynı zamanda Yeditepe Engelliler Spor Kulübü'nde Başkan Yardımcılığı görevinde bulunuyor, şiir ve makale yazıyorsunuz, bunun yanında haber sitesi editörlüğü yapıyorsunuz, zor olmuyor mu ?

Her daim zoru başarmayı kendime şiar edinmişimdir. Köyde yaşarken akranlarım ne yapıyorsa bende onu yapardım. Bahçede iş yapar, tarlada tütün eker, tütün çapalar, ormandan odun getirir, oyunlar oynardım. İlkokul yıllarımdan beri de okumayı sever, babamın kasaba pazarına her gittiğinde bana gazeteler getirmesini tembihler, babamda getirirdi. Orta ve liseyi kasabada okudum. Okula gidiş gelişteki zor şartlarda hiç okulumu aksatmadım. Bugüne kadar hedeflediğim her hayalimi gerçekleştirdim. İstanbul'a geldiğimde engelli dernekleri ve medya sektörü ile yakından ilgilendim. OrtadoğuTürkiye ve Yeni Düşünce gazetelerinde köşe yazılarım yayınlandı. Dedim ya her hayalim yavaş yavaş olsada gerçekleşti. Allah'a her daim şükrediyorum.

-Radyo yada Tv programlarında program öncesi nasıl bir hazırlık yapıyorsun ?

Kendimi programımla özdeşleştirmem yeterli benim için, gerisi zaten doğaçlama geçiyor. Hazırlık sadece konuya adapte olabilmek için,  soru cevap gibi durumlar bende olmaz. Bu tür konularda programlama yapmak benim açımdan doğru tercih değil.

-Uzun süredir bir kitap çalışması içerisinde olduğunuzu biliyorum. Ne tür bir kitap gelecek ?

Evet uzun yıllar bir kitap üzerinde çalışıyorum. Bir kaç defa kararımı erteledim. Çünkü sadece kitap çıkarmak için değil, bu kitapla kitlelere doğru ve faydalı fikirler vermek istiyorum.

-Siyaset ile aranız nasıl, ileride var mı siyasi bir hedef ?

Siyaset bu ülkenin olmazsa olmazı, lakin ben siyaset yapmaktan ziyade şu anki durmumda ki gibi siyaseti kullanırsam siyaset yaparım. Eğer siyaset buna imkan vermeyecekse kısa zamanda bırakırım. O nedenle bana siyaset teklif ederlerse, buna göre görev versinler.

-Spor ile alakanız nasıl ?

Bir spor kulübü başkanı olarak sporun toplumsal manada en küçük gruptan ülkeler arası durumlara kadar faydasına inanan biriyim. Spor Türk Milleti'nin genlerinde vardır. Engelliler camiasında ise en büyük rehabilite aracı olarak görüyorum. Birde seyir zevki veriyorsa o zaman hoş vakit geçirmek içinde en büyük eğlencedir, diyebilirim.

-Amasya desem ?

İşte bu sorunuz beni boğdu şimdi... O kadar çok şey söyleyebilirim ki bu bir röportaj değil uzun bir makaleye döner. O nedenle Amasya sorunuzu yaptıklarım ve yapacaklarımla ilişkilendirirseniz en doğru cevabı alırsınız. Amasya tarihtir, kurtuluştur, özlemdir, hasrettir, kavuşma ve aşktır...

- Son sözünüz...

Hayat devam ediyor, bizi izlemeye devam edin... 

Bugüne kadar Müslüm SÖYLER'le Başka Açıdan programına kimler katıldı şöyle bir göz atalım..

   

   Şair Semra Kaygun                  Bahar Öztan          Engelsiz Tiyatro

Türkiye Beyaz Ay Derneği Kurucusu engelli milletvekili Lokman Ayva, Başakşehir ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyon Başkanı Cemal Merdan, Büyük Önder Atatürk'ün manevi kızı rahmetli Ülkü Adatepe, 3 Oscar Ödüllü Göz Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Murat Öncel, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Bülent Tutluoğlu, endokrin uzmanı Prof.Dr.Yeşim Erbil, Türk Sinemasının ve Yeşilçam'ın Gamzeli Güzeli Bahar Öztan, Uluslararası Engelliler Derneği Kurucu Başkanı İsmet Türker, Rumeli Balkan Federasyon Başkanlarından Av.Özcan Pehlivanoğlu, Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Uluslararası Gezginci, ressam ve yabancı dil eğitmeni Çiğdem H.Yorgancıoğlu, İşaret dili tercümanı Ceren Ay, Dünya Paralimpik Oyunları Gülle Atma Şampiyonu Hamza Doğan, paralimpik oyunları maraton birinci ve ikinisi Hamide Kurt, Zübeyde Süpürgeci, Amerika Florida Türk Radyosu Kurucularından Sevi Sarı, Japon deprem uzmanı ve yüksek mimar Yoshinori Moriwaki,  Milletvekili Harun Karaca, Milletvekili Abdullah Başçı, Karakelle Grup Yaşar Karakelle, Alperen Ocakları İstanbul Şube Başkanı Kürşat Mican, Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanlığı yapmış Erdem Karakoç, Engelli Darbükatör Bilal Göregen, engelli müzisyen Beytullah Kılıç, Karadenizli sanatçı Onur Atmaca, Günay Naiboğlu, Türk Sağlık-Sen Üniversiteler Şube Başkanı Ufuk Tuğrul, Başarılı engelli sporcular, Maratoncu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Ayhan Metin, Sokak Çocukları Derneği Başkanı Sema Turhan, Engelli karikatürist Nizamettin Çayır, Güngören EKM Başkanı Selma Gökçek, Şair ve yazar Kasım Alper Özdemir, Fatih EKM Nezahat Kalaycı, Fatih Kızılay Adem Solak, Tekerlekli sandalye basketbol oyuncusu ve yazar Ayhan Bahçeli, Şişli Yeditepe Engelliler Süper Lig Ampute Futbol hocası Kamil TemelAhmet KorkmazAhmet Türkcan, Ünlü diksiyon ve şan hocası Ceylan Bozoğlu, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Nail Yılmaz, Oyunce Barbi sunucu lakaplı Özlem Ören, Sanatçı Ümit AksoyŞafak Sönmez, İranlı Şair Behruz Dijurian, Türk Halk Müziği sanatçıları Elif Dikmen, Emir Üstün, Dursun Bedirhan, Gitarist Onur Macit, Şair Semra Kaygun, Şair Sami Aslan, Büyükhaber Gazetesi imtiyaz sahibi şair Adnan Eren, İranlı gazeteci ve iş Kadını Sudeh Sotodeh, Şair Ahmet Rıza Korkut, Şair Yavuz Aksu, Zihinsel Engelliler Vakfı ( ZEREV )Mütevelli Heyeti Başkanı Şeref Umut, THM ve Fantazi Müziğin sevilen sesi Tuğba HatunCumali Atilla, Fatoş Eren, Ayşegül Pınar, Ufuk Altun, Araştırmacı ve Belgesel Yapımcısı Mehmet Ali Nalbant, MHP İl Başkan Yardımcısı ve Engelliler Birim Başkanı Bahattin Şengül, Engelli yazar Ömer Faruk Morkoç, SSK Samatya Başhekim Yardımcısı Mehmet Emin Güneş, Amerika Senato Adayı Duysevi Miyar, Tasavvuf konusunda Mehmet Salih Taşğın, Amasya İl Derneği Başkanı Mehmet Parlak, Milli Golfçü Mehmet Kazan, Haber programcısı ve haber sunucusu Mehmet Şahin, Görme Engelli Youtuber Yunus Emre, Yazar Pia, Diyabet Engelliler Derneği Başkanı Adnan Saygılı, Engelli basketbol oyuncusu Cemal ÖzçelikMetin Dinçol, Otistik çocuk annesi Zehra Akot, Tv programcısı ve sosyal sorumluluk alanlarında bilinen bir isim Özlem Cinic, Engelliler Beden Eğitimi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Nurettin Konar, Hayatlara Tutunmak isimli Otizm farkındalığını anlatan kitabın yazarı Nermin Ertem, Rumeli Balkan Engelliler Derneği Başkanı Serdar Kurtuluş, Kültürlü Gençlik Derneği Başkanı Bekir Kaplan, Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Hasan Oktay, Doğu Türkistan Mücadelesi Derneği Nurbay Acar, Radyocu Semih Koyuncu, Görme Engelli Mustafa Bügelek, Sosyal Güvenlik Uzmanı Ersin Konar, Eğitimci ve şair İbrahim  Özgün, Suluovalılar Derneği Başkanı Sezgin Aksoy, Göçebe ve Kurgan Arkeolojiis Uzmanı Prof.Dr. Şevket Dönmez, Görme Engelli sanatçı Mehmet Ali Türk, Gaziosmanpaşa Sakatlar Derneği Başkanı Ahmet Gürlevik, Yozgatlı Ozan Ali Osman Koç, TRT Festival sunucusu Merve Akkanat, Fenerbahçe Engelli Basketbol Takım Başkanı Murat Kemal Yüksel, Rumelili sanatçı Cüneyt Şentürk, Mucize Patiler Derneği Başkanı Arzu Ayhan, Moda tasarımcı Sema Günay, THM Sanatçısı Süleyman Tuğrul, Engelli spor eğitmeni Ömer Yurttaş,Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Doç.Dr.Onat Üzümcügil, Endokrin ve Diyabet Uzmanı Doç.Dr.Demet Özgil, Bahçelievler Belediyesi EKM Başkanı Mehmet Erdoğan, Radyocu Fulya İmik, Şişli Spor Kulüpleri Başkanı Sedat Cengiz, Şair Atilla Volkan Baykara, Omurilik Felçliler Derneğinden Murat Özgül, Gitarist Can Kuzey, Tiyatrocu ve gitarist Tuncay Çağıl,İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Onkolog Uzm.Dr. Didem Taştekin, Şişli Belediye Başkan yardımcısı ve Sivas Hafik Dernekler Federasyon Başkanı İbrahim Şahin, Şair Mesut Kaplan,Diriliş Engelsiz Dünya Derneği Genel Başkanı Süreyya Gültekin, Görme Engelli Hikaye Yazarı Mahmut Nuri, Lösemili Çocukların Genç manevi anneleri Sibel Ayşe Yücel, TSD İstanbul Şube Başkanı İlyas Yıldız, Kızılay Çekmeköy ilçe Başkanı Abdusselam Zurel ve daha bir çok alanda uzmanlaşmış kişiler.

   

Erdem Karakoç, Mehmet Sarı  Prof.Dr.Bülent Tutluoğlu  Şair ve bestekar Sami Aslan   Sunucu ve oyuncu Özlem Ören

  

Bahar Öztan                  Mehmet Ali Nalbant                          Mübarek Dewinear

  

   Sanatçı Tuğba Hatun                Sanatçı Süleyman Tuğrul             Engelliler Bşk Bahattin Şengül

Untitled 1

Avcılar Tabela Neon
Avcılar Tabelacı- Avcılar Neoncu
Tabela - Neon - Avcılar - Reklam

    Yorumlar

banner47
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner83