banner84

banner92
23 Eylül 2020 Çarşamba

İstanbul'un Sesi'nde Sanat Konuşulur Sanatçı Ağırlanır
banner31

Amasya ‘da "Gören göz" cihazı için başvurular başladı

Amasya’da görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak amacıyla yürütülen “Gören Göz “Projesi 2018 yılı kapsamında yeniden başlıyor.

08 Mayıs 2018 Salı 12:04
Amasya ‘da
banner54

Amasya’da görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak amacıyla yürütülen “Gören Göz “Projesi 2018 yılı kapsamında yeniden başlıyor.

 Amasya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Arslan yaptığı açıklamada "Gören göz" cihazı için başvurular başladı dedi.

İl Müdürü Arslan açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Gören Göz Görme Engellilerin Hayatını Kolaylaştıracak ve Amasya’da artık görmeyen kalmayacak  Gören Göz Cihazı Başvuruları Hakkında Duyuru Görme engellilerin bilgi çağının getirdiği yeniliklerden faydalanabilmeleri için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile başlatılan ve görme engellilerin gitmek istedikleri yere ulaşmalarını sağlayarak bağımsız hareket edebilmelerine destek olmak amacıyla yürütülen Gören Göz Projesi 2018 yılı kapsamında yeniden başlıyor. Gören Göz cihazı, görme engellilerin ulaşmak istediği yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek ve/veya otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilmesi amacıyla tasarlanmış Gören Göz yazılımının yüklenmiş olduğu ve GPS alıcısına gelen koordinat bilgilerinin sayısal harita yardımıyla işlenmesiyle görme engelliyi sesle veya tuşla gitmek istediği adrese doğru yönlendirecek olan bir akıllı telefon cihazıdır. Gören Göz cihazları sahip olduğu navigasyon özelliği sayesinde görme engellilerin erişilebilirliğini kolaylaştırmak üzere tasarlanmıştır.Gören Göz Cihazı için başvuru koşulları: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 2018 yılı itibariyle 12 yaş ve üzerinde olmak (01.01.2006 tarihi öncesinde doğmuş olmak), Görme engelini belirten ve ilgili yönetmeliğe uygun olarak alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporuna göre görme engeline ilişkin tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %70 ve üzerinde olmak,(Görme engellinin birden fazla engelinin olması halinde görme engeline ilişkin oran dikkate alınacaktır.) Gören Göz cihazını kullanmaya engel teşkil edecek işitsel, zihinsel veya el ve parmaklarını kullanamayacak derecede ortopedik engeli bulunmamak, 07/05/2018 tarihi itibari ile başvurular alınmaya başlandı. 
Sayılan şartlara sahip, ilimizde eğitim gören görme engelliler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerimize aşağıda yazılı olan evrakları tamamlayarak ön başvuruda bulunabileceklerdir. Başvuru İçin Gerekli Belgeler: Nüfus cüzdanı fotokopisi (Aslını ibraz etmek şartıyla) Engelli Sağlık Kurulu Raporu fotokopisi (Aslını ibraz etmek şartıyla) İkametgâh belgesi. (Bu belge TC kimlik numarası ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerince MERNİS veri tabanından alınacaktır.) Dağıtım yapılacak illerdeki eğitim kurumlarında eğitime devam eden görme engelli öğrencilerin öğrenim gördüğüne dair 2018 yılı içerisinde alınmış öğrenci belgesi. Teslim edilen evraklar Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinde görevli personel tarafından incelenerek ön başvurular alınacaktır. Gören Göz Cihazı almak üzere ön başvuruda bulunan kişilerin cihazlarını alacakları yer ve tarih bilgileri ile eğitim programlarına ilişkin duyurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü web sayfasından (www.eyh.aile.gov.tr ) ilan edilecektir. Gören Göz Cihazı almaya hak kazanan vatandaşlara cihazların dağıtımı ve cihazların kullanımına ilişkin eğitim programı başvuruların alındığı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlükleri aracılığıyla yapılacaktır. Cihazlar başvuru tarihi esas alınarak teslim edilecek olup, başvuruların kabul edilmemesi halinde ilgililere bilgi verilecektir” denildi.

Umut Yeşilyurt  (Amasya Objektif Gazetesi)

Untitled 1

Tabale - Neon -Matbaa - Web Tasarım -
Grafik Tasarım - Kartvizit - Broşür -
Dergi - Gazete - Ajans - Büyük Ajans -
www.buyukajans.com

    Yorumlar

banner47
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner83