banner84

banner93
20 Ocak 2020 Pazartesi

Rum Basını Rahşan Ecevit'in Ölüm Haberini Bakın Nasıl Verdi
banner31

Mehmet SARI’dan Yeni Hamleler

Türkiye ve dünya gündemiyle ilgili konuları her gün farklı misafirleri, farklı görüşleri Sultanahmet de bulunan Meşale Kafe Restoran ‘da ağırlayan Amasyalı siyasetçi ve Turizm alanında işletmeci olan Mehmet Sarı ülke ekonomisine katkıda bulunmaya ara vermeden devam ediyor.

26 Eylül 2017 Salı 09:51
Mehmet SARI’dan Yeni Hamleler
banner54
 Amasyalı işadamı Mehmet SARI tarihi Karaköy Yeraltı Camii’nin hemen yanında 400 yıllık bir tarihi mekanı  restore ettirerek otel yaptırıyor.İstanbul’un merkezi yeri Eminönü’nden Galata Köprüsünü kullanıp yürüyerek 10 dakikada varılabilen 1700’lü yıllarda hastane, 1800’lü yıllarda sigortacılık ve denizcilik hizmetleri, 900 ve 2000’li yıllarda ise elektronikçiler çarşısı olarak kullanılan tarihi binayı değerlendirip, yaklaşık 1 ay sonra otel olarak inşaata başlanacak. Osmanlı mimarisi taşıyan bina için Anıtlar Kurulu’ndan tüm izinler alındı. 800 metre oturmalık  alanı ve avlusu bulunan bina bünyesinde 86 oda ve 10 dükkanı barındırıyor.
İstanbul’un merkezi yerlerinde bu gibi ticari alanlarla adını duyuran Mehmet SARI hem iş istihdamı oluşturuyor, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunuyor, bulunmaya da devam ediyor.Tüm bu çalışmalarının yanında her akşam mümkün olduğunca Sultanahmet’de bulunan mekanında önemli misafirler ağırlıyor ve memleket konularını farklı öneri ve görüşleri olanlarla hasbihal ediyor. Bunun yanında da politika alanında nasıl ülkeme katkı yapabilirim konularında kendini sorumlu tutuyor. Her konuda sohbet ve fikir alışverişinde bulunan Sarı, bu durumda halkın nabzını da en yakından ölçen bir siyaset adamı konumunda.
Bizlerde bu tecrübelerini sizlerle paylaşmak istedik. İlk evvela dünya ve Ortadoğu konularını sorduk kendisine..
Mehmet SARI ilk önce derin bir konu diyerek dünya gündeminin en büyük sorununun ‘’ahlaki erozyon’’olduğunun altını kalın çizgilerle çizerek özetliyor. Bu konu sadece devletler yönetimi ile kalmıyor, ülke içi yönetimler, eğitim öğretimin yanı sıra sosyal yaşamdaki ikili ilişkiler ve gençliğin içine işleyen nemelazımcı düşünceler diyerek uzunca bir sohbete giriyor.
Ortadoğu’da gelişen olayları sorduğumuzda ise, Sarı’nın cevabı
-Bizler siyasi ideolojimizin gereği bu konuyu yıllar öncesi rahmetli Başbuğumuz Alparslan TÜRKEŞ beyin bizlere anlattığı şekilde seyir ettiğini görmekteyiz. Ufku ve idealleri geniş siyasetçiler sayesinde bu günlerde yine o düşüncelere sahip değerli dava arkadaşlarımız bulunmaktadır. Bu konuda her Türk vatandaşının takdirini kazanan değerli bilge lider teşkilatımızın Genel Başkanı sayın Dr.Devlet Bahçeli beyin takip ettiği siyasi çizgi aynı görüşün doğrultusunda yol almaktadır. Bazı kesimlerce farklı düşünceler ortaya atılsa da zamanla bu düşünceler gerçekler karşısında çürüyüp gidecektir.
Bir siyaset ve turizmci gözüyle Almanya’yı seçimlerde epey farklı çizgiye taşıyan ve yeniden faşist oyları tırmandıran durumun mülteci sorunuyla alakalı olduğu söyleniyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?
-Valla Almanya neye göre hareket ettiğini ya bilmiyor yada farklı beklentiler denizinde yol almaya çalışıyor. Ancak gün gelir bu denizde kopacak fırtına onları Nazi Almanya’sı dönemine döndürebilir. Ülke yönetimleri bazen kendi siyasi amaçlarını ve koltuğunu terk etmeyi gerektirebilir. Bu açıdan bakıldığında yine MHP’nin Liderleri sayın Türkeş bey ve sayın Dr.Devlet bey bu ince çizgide en olumlu devletçi anlayışıyla hareket etmeyi bilmişlerdir.
Kuzey Irak ve Kerkük sorunları hakkında düşünceleriniz nedir ? Yapılanları onaylıyor musunuz ?

-Kuzey Irak ve Kerkük dediğinizde akan sular durur. Kerkük bizim özümüz canımız hatta ve hatta atardamarımız konumundadır. Oraya bir sıkıntı gelse yüreğimize aynı sıkıntı çöker. O nedenle o bölge hakkında alınacak kararlar bizleri son derece yakından ilgilendirir. Bu konuda bu güne kadar yaşananlar ortada, milletimizin tavrı da ortada. Ortada olan duruşa göre yetkililerin de bu duruşu dünya konjonktüründe sergilemesi gerekmektedir.
Amasyalı bir işadamısınız ve Amasya’nın tarih sayfalarında geçmişten günümüze büyük puntolarla yazılan icraatları var. Bir turizmci olarak Amasya bu özelliğini neden turizm alanında kullanamıyor.
-Bu konuda benim konuşmam sanırım biraz yersiz olacaktır. Bu konunun muhatapları Amasya’daki değerli siyaset adamlarımız ve yöneticilerimizdir. Ancak dediğiniz konuda biraz çalışmalar yapılması gerekir. Bunun ne derece bir alt yapı durumu ve maddi külfeti var bilemiyorum. Ama Amasya’ya şu an ağırlayabileceği misafirin üzerinde bir misafir (turist) gelmesi o yükün altından nasıl kalkabilir ? sorusuna cevapta gerektiren bir durum olacaktır. Konaklama  durumu ne kadar kişi kabul edebilir, ayrıca Amasya bir açık hava müzesidir bunu iyi değerlendirmek gerekir.  En büyük sorunlardan biride trafik sorunudur, ağır yük taşıtlarının şehir merkezi dışında yapılacak bir transit yol ile giderilmesi gerekir, bu konuda yapılan çevre yolu zannederim soruna pek çare olmayacak gibi görünüyor. Ayrıca Amasya halkına toplu taşıma araçlarının kullanılması konusunda bilgilendirici reklam billboardları hazırlatılmalı.
Size göre ülke liderlerinin bu denli agresif ve şiddet içerikli konuşmaları bir dünya savaşına gebe olduğumuzun haberci mi ?
-Asla, üstad Mehmet Akif ERSOY ne diyordu;

 

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar

Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.

Ulusun, korkma, nasıl böyle bir imanı boğar.

‘’Medeniyet’’ dediğin tek dişi kalmış canavar.

 

Bizlerde teknoloji ve medeniyeti en ince detayına kadar gençliğimize aşılayıp, bize karşı bu durumu kullananların karşısına daha bir güçlü çıkmalıyız. Milli eğitim sistemine odaklanıp, milli bir teknolojiyi eğitimli yetiştireceğimiz gençlerimizle batıdan daha güçlü hale getirmeliyiz. Böylece hem teknolojik yönden, hem bu teknolojiyi bilinçli kullanacak eğitimli gençlerden oluşan gelecek Türk dünyasını daha bir güçlü hale getirecektir.

 

Untitled 1

Avcılar Tabela Neon
Avcılar Tabelacı- Avcılar Neoncu
Tabela - Neon - Avcılar - Reklam

    Yorumlar

banner47
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner40