banner84

22 Temmuz 2019 Pazartesi

Davutoğlu'nun sözlerine MHP'den sert tepki

Küresel Pazarlarda Başarıya Erişmenin Anahtarı AR-GE

Küresel pazarlarda başarıya ulaşmanın anahtarını Ar-Ge'de bulan Bursalı Tekstil , Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirdiği patentli ürünü olan Nuacotton'ı farklı coğrafyalara ihraç ediyor.

02 Ekim 2018 Salı 12:35
Küresel Pazarlarda Başarıya Erişmenin Anahtarı AR-GE

Haber Kaynağı
Dünya/Esra ÖZARFAT-Bursa

 Ar-Ge çalışmalarındaki yıllık proje geliştirme kapasitelerini beş TÜBİTAK projesi, 15 patent / faydalı model ve 250 tasarım tescili şeklinde açıklayan Bursalı Tekstil İcra Kurulu Başkanı Alper Bursalı, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini çok önemsediklerini ve bu faaliyetleri , yenilikçi vizyonlarının da önemli bir parçası olarak gördüklerini belirtti.
Bursalı Tekstil, 1980 yılından bu yana başta ev tekstili , plaj grubu, spa ve otel grubu olmak üzere farklı alanlara yönelik tekstil ürünleri üretiyor. Demirtaş OSB'de 40 bin metrekare kapalı alana sahip tesisinde 600 kişiyi istihdam eden Bursalı Tekstil, bu sayıyı önümüzdeki dönemlerde 700'ün üzerine çıkarmayı hedefliyor.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan onaylı Ar-Ge merkezinde , gelişen trendlere uygun araştırmalar yaptıklarını kaydeden Alper Bursalı ; ''Küresel düzeydeki güçlü hedeflerimiz doğrultusunda yüksek kalitede ve inovatif ürünler geliştirerek , ekonomiye katmadeğer sağlayacak çalışmalara yoğunlaşmış durumdayız '' dedi.
Ar-Ge merkezlerinde özellikle son kullanıcıya faydalı ürünler sunma amacıyla çalışmalar yaptıklarını ifade eden Bursalı, tüm çalışmalarında  da çevreye duyarlı bir anlayış benimsediklerinin altını çizerek, ''Bu noktada özellikle dokuma, boyahane, konfeksiyon, terbiye, makine, iş güvenliği, çevre ve teknik tekstil alanındaki ihtiyaçlar doğrultusunda ürün ve üretim çeşitliliğine yönelmiş durumdayız. Bunların yanı sıra , kalite ve kapasitenin artırılması, inovatif yaklaşımla küresel standartlarda ürünler tasarlanması,geliştirilmesi ve bu ürünlerin üretiminin yapılması gibi temel hedeflerimiz de bulunuyor'' dedi.
Ar-Ge'de katma değere odaklandı

Bursalı Tekstil olarak, her yıl cirolarının yüzde 3'lük bölümünü Ar-Ge faaliyetlerine ayırdıklarını vurgulayan Alper Bursalı, Ar-Ge'yi şirket politikası haline getirme ve üretimin her aşamasına yayma çalışmalarının da sürdüğünü kaydetti. Ar-Ge merkezinde 50'den fazla kişi istihdam ettiklerine değinen Alper Bursalı, yeni projelerle birlikte bu sayının daha da artacağını duyurdu. Küresel düzeydeki pazarlarda başarıya ulaşabilmek için Ar-Ge odaklı çalışmanın ve farklılaşarak sektöre yeni kazanaımlar sunmanın önemli olduğuna işaret eden Bursalı, bünyelerindeki merkezin havlu alanında Bakanlık onaylı Türkiye'nin ilk ve tek Ar-Ge merkezi olduğuna dikkat çekti. 2017 yılında laboratuvar için yaklaşık 2 milyon liralık cihaz yatırımı yaptıklarını açıklayan Alper Bursalı, '' Ar-Ge çalışmalarımız neticesinde geliştirdiğimiz, patentli patentli projemizin ürünü olan Nuacotton gerek verimlilik ve işlevsellik gerekse de ortaya koyduğu yüksek katma değerle, global düzeyde ciddi fark yaratıyor''. 
''Uluslararası pazarlardaki analizleri doğru yapmak gerekiyor''

Üretimlerinin tamamına yakınını 50'den fazla ülkeye doğrudan ihraç ettiklerini ifade eden Alper Bursalı, ayrıca AB ülkelerinin yanı sıra; Kuzey Amerika, Birleşik Arap Emirlikleri ve Uzakdoğu'nun da ihracatta öne çıktığını , özellikle Amerika kıtasına odaklandıklarını dile getirdi. Alper Bursalı, '' Küreselleşen yeni dünya düzeninde, hemen her sektörde uluslararası pazarlardaki analizleri doğru yapabilmek, iş ve üretim süreçlerinde olduğu gibi taleplere en hızlı ve etkin şekilde yanıt verebilmek ve fark yaratmak , işletmeler için adeta zorunluluk haline dönüştü. Bu farkı ortaya çıkaran faktörlerin başında da şirketlerin Ar-Ge ve inovasyona verdiği önem geliyor. Sektörümüzde de rekabet çok fazla ve bu rekabette öne çıkabilmek için yeniliğe ve katma değere odaklanmak gerekiyor. Bu noktada özellikle teknolojik gelişim merkezlerinin sayısının arttırılması için Ar-Ge teşvik sisteminin daha da yükseltilmesi , firmaları Ar-Ge faaliyetleri konusunda daha fazla cesaretlendirecektir'' dedi.    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV

banner83

banner66

banner67