banner84

18 Ağustos 2019 Pazar

Naci Bostancı'ndan Mehmet Metiner'e

Düğün hediyesi getiren 10 kat uzun çiftleşiyor

Bilim insanları, örümcekler hakkında ilginç bir bilgiye ulaştı. Bir örümcek türünün erkeğinin, dişisine ipeğe sarılı hediye getirmesi halinde, normalden 10 kat uzun çiftleşme şansı yakaladığı ortaya çıktı.

01 Kasım 2013 Cuma 14:00
Düğün hediyesi getiren 10 kat uzun çiftleşiyor
 Alman bilim insanları, dişi örümceklerin çiftleşeceği erkeği seçerken kendisine getirilen hediyeye dikkat ettiğini tespit etti. Araştırmada, Pisaura mirabilis örümceğinin erkeğinin, dişisine ipeğe sarılı hediye getirmesi halinde 10 kat daha uzun çiftleşme şansı yakaladığı anlaşıldı.

Vahşi doğada, kaplumba, kuş ve böceklere kadar birçok hayvan türünün dişisi, yumurtalarını dölleyecek erkeği elemeden geçiriyor. Danimarka’nın Aarhus Üniversitesi’nden Maria J. Albo ve Trine Bilde ile Almanya’nın Greifswald Üniversitesi’nden Gabriele Uhl, Pisaura mirabilis örümceğinin, ‘düğün hediyesi’ kullandığını tespit etti.

Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, türün çok kocalı dişisi, aslında hediye getiren erkeği ayrı tutuyor. ‘Spermatheca’ adı verilen organlarında sperm saklayan dişi, yumurtası hazır olduğunda spermleri kullanıyor.

10 YERİNE 100 DAKİKA
Dişi örümceğin seçtiği erkekler ise hediye getirmelerine bağlı olarak çok daha uzun çiftleşme şansı yakalıyor.

Genelde ölü bir sineği düğün hediyesi sunmayı tercih eden erkekler, hediyeyi ipeğe sarılı bir halde paketlenmiş olarak sunuyor.

Hediye getirmesine karşılık, erkek örümcek normalde 10 dakika süren çiftleşmeyi 100 dakikaya çıkarabiliyor. Bu süre zarfında, dişi örümcek kendisine getirilen sineği yemekle meşgul oluyor.

Albo ve meslektaşları, yaptıkları deneylerde, hediye getiren erkeklerin daha uzun çiftleştiği gibi, yüzde 17 daha fazla sperm bıraktığını tespit etti.

Popular Science sitesinin haberine göre, araştırmacılar hediyenin insan hayatındaki etkisine değinmedi.Kaynak:ntvmsnbc 

Anahtar Kelimeler: örümcek Düğün Hediyesi

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV

banner83

banner66

banner67