banner84

18 Ağustos 2019 Pazar

Naci Bostancı'ndan Mehmet Metiner'e

Bir sektör günden güne eriyor

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte fotoğraf makinası kullanımını ciddi boyutlarda azalması, sektörü küresel anlamda büyük tehlike altına soktu.

19 Eylül 2013 Perşembe 17:21
Bir sektör günden güne eriyor
 Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte fotoğraf makinası kullanımını ciddi boyutlarda azalması, sektörü küresel anlamda büyük tehlike altına soktu.
Bloomberg'de yer alan habere göre;

Cep telefonu kameralarının çözünürlüklerinin, son 10 yılda fotoğraf makinalarını aratmayacak derecede geliştirilmesi, fotoğraf makinası üreticilerinin geleceğini büyük tehlike altına soktu.

Pazarın giderek küçülmesi karşısında bir çıkış yolu arayan fotoğraf makinası üreticileri arasından ilk hamleyi ise, sektörün en büyük ikinci firması olan  Nikon attı.

Cirosunun tarihindeki en düşük seviyeleri gerilemesi ve son bir yılda piyasa değeri sert bir şekilde düşmesi sonucu  Nikon,  ürünlerinin fiyatları aşağı çekme kararı aldı.

Akıllı telefonlarla rekabet edebilmek adına fiyat düşürme yoluna giden Nikon,  bu şekilde akıllı telefon kullanıcılarının yeniden ilgisini çekebilmeyi ümit ediyor.

UBS analisti Ryosuke Katsura, pazar devi Canon'un da,  yakın zamanda  Nikon’un başlattığı  bu trende ayak uydurarak,  benzer bir strateji izlemesinin olası olduğunu söylüyor.

Ancak Katsura,  bu stratejinin pazardaki küçük oyuncular üzerinde baskı oluşturacağını, özellikle de Nikon ve Canon arasındaki rekabet karşısında varlıklarını sürdürmelerinin bile mümkün olmayacağını ifade ediyor.
Canon ve Nikon hisselerinin , Apple’ın  2007 yılında ilk iPhone'unu  piyasaya sürmesinden bu yana yüzde 50'den çok değer kaybetmiş olması da  durumu özetler vaziyette.

Özellikle Nikon bu yıl yüzde 34 değer kaybederek  ,  Nikkei Endeksinde işlem görenler firmalar arasından arasında en kötü performans gösteren oldu.

Satışlardaki oran değişti

Akıllı telefonlar hayatımıza girene kadar, fotoğraf makinası satışlarının büyük bir bölümü küçük kameralar oluşuyordu.

Ancak cep telefonu kameralarının zaman içerisinde fotoğraf makinasını aratmayacak derecede geliştirilmesi, satışlardaki bu oranı da tepetaklak etti.

Her ne kadar eskiye oranda azalma yaşanmış olsa da bugün,  pazarın yüzde 80'ini oluşturan Canon ve Nikon'un satışlarının büyük bir bölümünü,  profesyonel fotoğraf makinaları oluşturuyor.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV

banner83

banner66

banner67