banner84

banner93
02 Mart 2021 Salı

İlham Aliyev'den Ermenistan'a uyarı
banner31

AĞLAMA FİLİSTİN !

18 Mayıs 2018, 00:56
AĞLAMA FİLİSTİN !
Çiğdem H.YORGANCIOĞLU
 AĞLAMA FİLİSTİN ! KUDÜS BUGÜN TÜM DÜNYADAKİ İNSANLIĞIN BAŞKENTİ
 
Çiğdem Yorgancığlu
15 Mayıs 2018
 
 
 
Hatırlarsak ABD Başkanı Donald Trump, göreve başladığı ilk haftada selefi Barack Obama tarafından imzalanan Trans-Pasifik Ortaklığı'ndan (TTP) çıkılmasını onaylayan karara imza atmış , kararnameyi imzalamasının ardından, "Amerikalı işçiler açısından önemli olanı yaptıklarını” söylemiş ve böylelikle seçim kampanyası sırasında verdiği sözü tutmuş olmuştu . Dünya ekonomisinin yüzde 40'ını oluşturan ülkelerin imzaladığı bu anlaşma ile Pasifik bölgesinde Çin'in artan ekonomik etkilerine karşı konulması hedefleniyordu. Anlaşma henüz yürürlüğe girmemişti.   Aynı gün görevine resmen başlamasının akabinde ABD Başkanı Trump izleyeceği yeni Ortadoğu politikasının ilk işaretlerini vermis İsrail Başbakanı Netanyahu ile bir telefon görüşmesi yapıp, İsrail yönetimine sınırsız desteğini tekrarladı.  Yine Hatırlayacak olursak  Trump daha  seçim kampanyasında seçim vaatleri özelinde Kudüs'ü başkent olarak tanıyacağını açıklamış, ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyacağını duyurmuştu
ve   geçtiğimiz Aralık 2017'de Beyaz Saray'da yapılan bir konuşmasında , tartışmalı Kudüs El Kuds kentini İsrail'in başkenti- city of Jerusalem al-Quds as Israel's capital. olarak resmen ilan etmişti.  Donald Trump’ın bu açıklamalarının akabinde Türkiye’de ve tüm dünyada büyük bir tepki toplamış , Filistin halkı alınan bu karara şiddetle tepki göstermiş gelişmelerin ardından da Hamas Lideri İsmail Haniye, İsrail’e karşı intifada çağrısı yapmıştı.
 
Daha  İsrail-Gazze sınırında Nisan ayında ‘Toprak Günü’ nedeniyle yapılan on binlerce Filistinli’nin hali hazırda İsrail içinde kalan bölgelere mültecilerin ve onların akrabalarının dönüş hakkı için ‘Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’ adlı bir kitlesel protesto eyleminde 15 Filistinli’nin İsrail askerlerince eylemcilere gerçek mermi, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile yanıt vererek öldürülmesi konusunda,   İsrail’in  soruşturma yapılması çağrılarını reddetmesinin üzeriden bir ay geçti
 
12 Mayıs’ta (2018) yapacağı açıklamayı bir kaç gün daha öne çekerek   İran ile P5+1 (ABD, Çin, Rusya, Fransa, İngiltere ve Almanya) arasında imzalanan ve kendisinin   utanç vericidir, tek taraflı korkunç bir anlaşma olarak nitelediği Nükleer Anlaşma’dan biir başka deyişle İran nükleer programına ilişkin Kapsamlı Eylem Planı’ndan (JCPOA) çıktığını ve  2015'te askıya alınan İran ekonomik yaptırımlarının en güçlü şekilde yeniden hayata geçirileceğini Beyaz Saray'da düzenlediği basın açıklamasıyla Uluslararası hukukun açık bir şekilde ihlaliyle   Orta Doğu’yu iyiden iyiye karıştırma gayretindeki  ABD Başkanı Donald Trump’ı bu hamleleri bir türlü hız kesmezken bu sırada Mayıs’ın ilk haftası anaakım medyaya düşen haberler   İsrail ordusu, Suriye'deki İran güçlerinin ‘sıra dışı aktivitesini' tespit ettiklerini, bu nedenle Golan Tepeleri'ndeki hava savunma sistemlerini hazır duruma getirdiklerini ve bomba sığınaklarının açılması emrini verdiklerini duyuruyordu. Açıklamada, "Suriye'deki İran güçlerinin sıra dışı aktivitesini tespit ederek İsrail Savunma Ordusu, yerel yönetimlere Golan Tepeleri'ndeki bomba sığınaklarını açma ve kullanma emrini verdi" ifadeleri gecmekteydi . İsrail ordusu, "Ayrıca savunma sistemleri hazır duruma getirildi. İsrail Savunma Ordusu güçleri saldırıya karşı alarma geçti" diye ekledi.İsrail ordusu, Suriye'den saldırılara karşı alarma geçirildi. Ülkedeki hava savunma sistemleri hazır duruma getirildi. Golan Tepeleri'nde bomba sığınakları açıldı.
Uluslararası hukukun alenen ihlal eden   Trump, İran rejimi uzun yıllardır kaos ve terörü finanse etmiş bunun için kendi halkının zenginliğini kullanmıştır. İran'ın nükleer programını bu çürümüş anlaşmayla engelleyemeyiz gibi ifadelerin içinde boğazladığı anlaşmadan ayrıldıklarını ve artık 'İran'ın nükleer tehdidine' karşı yeni bir süreç için çalışabileceklerini kaydederek, "Anlaşmadan ayrılırken İran'ın nükleer tehdidine karşı müttefiklerimizle gerçek, kapsamlı ve kalıcı bir çözüm bulm gayretindeyiz. Bu çabalar İran'ın balistik füze programı ve terör aktivitelerini ortadan kaldırmayı da kapsamakta " ifadelerini kullanıyordu sözkousu anlaşmaya yönelik olarak. 
 
12 Mayıs 2018 günü Press TV    “Israel doubling troop deployments ahead of US embassy opening”başlıklı haberinde İsrail ordusu, Gazze Şeridi ve işgal altındaki Batı Şeria topraklarındaki kuvvetlerin sayısını Kudüs El-Kudüs'teki ABD büyükelçiliğinin tartışmalı açılışı öncesinde iki katına çıkaracağını açıkladığınu duyurmuştu. Aynı kaynak servis ettiği haberde şöyle belirtmekteydi . İsrail ordusunun bir sözcüsü Cumartesi günü yaptığı açıklamada, elçiliğin açılışı öncesinde (US embassy in Jerusalem al-Quds.   ) Gazze Şeridi'ni çevreleyen ve Batı Şeria'da olmak üzere üç yeni piyade tugayının kurulacağını söyledi.Yeni ilavelerin hali hazırda dağıtılan asker sayısının neredeyse iki misli olacağını da sözlerine ekledi.ABD Başkanı Donald Trump 14 Mayıs Pazartesi günü El-Kudüs'teki açılış törenine katılmayacağını açıkladı, ancak kızı Ivanka ve damadı Jared Kushner hazır bulunacağıının da değinildiği haberde yüz binlerce Filistinlinin, ABD büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması (US embassy relocation).tehdidi gününde Gazze Şeridi ile işgal altındaki topraklar arasındaki çit boyunca büyük protesto göstermeleri beklendiği vurgulanmaktaydı . Kıyı şeridinde birkaç hafta süren ölümcül protestoları kapsayacak olan miting, İsrail'in oluşum sürecinin 1948'deki ı Nakba Günü'nün (Felaket Günü) 70. Yıldönümüne tekabül etmesine de dikkat çekilmişti . .
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın  3 din tarafından kutsal kabul edilen Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıma kararı sonucu Tel Aviv'den taşınan büyükelçilik dün (14 Mayıs 2018) Kudüs'te açıldı. Törene İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yanı sıra Açılış esnasında törene bağlanan ve yayımlanan video mesajında "Ülkesinin kalıcı bir barış anlaşmasını hedefliyoruz "Bugün aldığımız karar İsrail halkının her zaman yanında olduğumuzun göstergesidir" şeklinde konuşan ve Elçiliği Kudüs'e taşıyarak gerginliğin fitilini ateşleyen ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ile damadı ve danışmanı Jared Kushner de katıldı.
 
Elçilikte açılış töreni düzenlenirken İsrail askerleri de Filistinlilere yönelik katliam yapıyor, Elçiliğin Kudüs’e taşınmasını protesto eden Filistinli göstericilere İsrail askerleri gerçek mermilerle ateş açıyordu.
 
Filistin Halkının özgürlük mücadelesi ve haklı direnişinin önünü barışçı gösteriler esnasında da bir kez daha İsrail'in orantısız güç kullanarak    gerçek mermilerle protestocuların üzerie ateş açarak   arasında çocukların da olduğu 59 Filistinli’nin ölümüne ve 2270’i aşkın yaralıya neden olması , göstericilerin üzerine ‘drone’larla göz yaşartıcı bomba fırlatmasıyla   provokatif girişimlerle katliama yol açması dünya kamuoyunda nefret ve derin endişeyle karşılandı.
 
Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda da ‘Gazze’de olup bitenler, uluslararası hukukun ve savaş suçlarının açık bir şekilde ihlalidir. Şeklinde tabir edilen bu katliama yönelik olarak Ben de şahsım adına mazlum Filistin halkının katledilmesiyle neticelenen İnsaniyet tanımayan ve haddi hududu olmayan bu barbarlığı Filistinlilere yönelik geçmişte düzenlenen, kasten öldürme ve sakat bırakma girişimleriyle tüm  ölümcül saldırılar da dahil olmak üzere  kınıyor ve lanetliyorum. İlaveten müsebbiplerini kendi ifademle OBURDUNYALILAR ismii verdiğim sürece kol kanat geren, alkış tutan, kan ve gözyaşından nemalanan, ayrıca Mescid-i Aksa'nın yıkılıp Süleyman Mabedi’ni yerine dikme gayretinde dinler arasında çatışmalarda nema temini  yoluyla  kendilerine menfaat sağlamayı hedefleyen  tüm aktörleri de beraberinde kınıyor, din ve mezhep başta olmak üzere toplumları bölen ve kutuplaştıran hiç bir ayrım yapmaksızın İnsaniyet adına gösterilen tüm vicdani ve barışçıll dayanışmalara destek veriyorum.  
 

Untitled 1 Büyükçekmece Tabela Neon
Büyükçekmece Tabelacı- Büyükçekmece Neoncu-
Tabela Neon - Büyükçekmece - Reklam -

    Yorumlar

banner47
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner83