banner84

banner85

27 Mayıs 2019 Pazartesi

Organizatör Kadir Balık'tan Engelliler Yararına Dev Konser

Fuat BURSALI ile Hayata Dair Sohbet

Bursalı Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Bursalı ile Memleket ve hizmet kokan sohbetin kısa özeti...

12 Temmuz 2018 Perşembe 15:06
Fuat BURSALI ile Hayata Dair Sohbet
Hayaller olmasaydı gerçekler kendine zemin bulamazdı.
İletişim ve güven olmasaydı, zeminler insanların hizmetlerine sunulamaz ve karmaşa yaşanırdı. İnsanlar hangi yaklaşım ve tavırları neticesi bu güven merkezine ulaşabilirler ve en az hata ile bu seçeneği kullanabilirler.
Değerli okurlar, bir insandaki halis niyeti öğrenmenin yolu o kişiyle yakın bir fiziksel yaklaşımla değil, o kişinin toplumda yer ettiği davranış ve icraatlarıyla elde edilir. Bu konuda yaşadığım bir olay bana düşüncemdeki gerçeklik payını net bir şekilde ortaya koydu.
Taşova’ya bir Meslek Yüksek Okulu yapımının proje aşamasındayken adını duymuştum. Bu konuda Taşova’nın emektar hizmet adamlarından Gönül Hayati ÖZKAN ağabey vasıtasıyla bu konuya vakıf olup durumun vahametine şahit oldum.  İyi ki de olmuşum, Allah Gönül ağabeyden razı olsun. O zamanlar bu okulu yaptırabilmek için büyük mücadeleler veren hayırsever işadamı sayın Fuat BURSALI bir anlamda ekmeğini yediği memleketine, bir anlamda da rahmetli babası Süleyman BURSALI’ ya  ( Taşova eski belediye başkanı ) vefa borcunu ödemek istiyor gibiydi. Mamafih bu borcu ödeyebilmek için bile ayrı bir mücadeleye girmişti. Engeller ona bir türlü bu kapıyı aralayamıyordu. Gönül ağabeyin anlatımları ile edindiğim bilgiler neticesi o zamanlar en çok takip edilen Amasya’nın Sesi internet haber sitesinde geniş çaplı bir haberle bu durumu Taşova halkına duyurdum. Dönemin belediye başkanı aynı zamanda benimde öğretmenim ve lise müdürüm olan sayın Özgür ÖZDEMİR ’in de sayın BURSALI ile görüşmesi neticesi Taşova Süleyman Bursalı Sağlık Meslek Yüksek Okulu’nun temelleri atıldı. İşte o dönemde Gönül ağabey bana anlattığı hayırsever işadamımız Fuat Bursalı’ya bu defa beni anlatmış.  O günden sonra bir hizmet aşkı ile başlayan tanışmışlık bu günlere taşındı.
Bu konuda eksik olan bir yanımız, hizmet anlayışı doğrultusunda hayat bulmuştu. Lakin bu hayat buluş bile ne yazık ki sadece kendi haber kaynaklarımız da konu edildi. Halbuki Gönül ağabeyin çabası ve çalışması gibi elinde imkan olanlar çalışmış olsaydı, Taşova o günden bu güne emin olun kat kat gelişmişlik periyodunda ilerleyecekti.
Her şey geçmiş sayılmaz değerli okurlar, hayırsever işadamlarımızı kazanmanın ve onlara ahde vefa örneği sergilememizin tam da zamanı. Bakınız neredeyse 10 seneye yakın tanışıklığımız olan değerli işadamımız sayın  Fuat BURSALI beyefendi ile geçenlerde Sabiha Gökçen Hava Limanı’nda bir araya geldik. Yine sayın Bursalı’nın çabaları ile, çok güzel bir karşılaşma ve çok faydalı ve bilgilendirici sohbetimiz oldu. Her ne kadar daha fazlası kendi şahsımla ilgili olsa da, uçağın rötar yapması sohbetimizin uzun sürmesine ve yine Taşova konusuna dayanmasına vesile oldu.
Hayırsever işadamı durmuyordu… 
Taşova için ve Taşova gençliği için en hayırlısını gerçekleştirip Taşova Süleyman Bursalı Sağlık Meslek Lisise’ni Hastane yanına inşa edip, öğrencilerin uygulamalı eğitim almasına vesile olması fevkalade bir projeydi. Dahası verdiği eğitim bursları ise işin diğer güzel tarafları. Bitti mi derseniz hayır !  Hayrın son nefese kadar sürmesi gereken bir görev olduğunu söyleyen Bursalı, bir başka Meslek okulu için kolları sıvamış, istediği şartlarda olmasa da yine de bir eğitim kurumunu daha Taşova’ya kazandırmanın buruk sevincini yaşıyordu.
Peki ama neden böylesi kaliteli ve eğitim gönüllüsü işadamlarımızın yüzünü güldürecek bir anlayışla hareket etmiyoruz.
Uzun bir yolculuğa çıkarken bile bir hemşehrisinin sıkıntıları ile hasbihal edecek kadar ince düşünen, bu durumda bile ''tevafuk'' kabul edeceğimiz durumları yaşadığımız o gün beni bir kez daha derinden etkiledi. Daha fazla konuşalım arzusu uçağın bir saat rötar yapması durumunda niyetimizin halisane olduğunu bize hatırlatmış oldu.
Belki çok daha farklı şartlarda, belki bazıları gibi şaşalı bir ortamda da bir araya gelebilirdik. Olmadı belki de ''hayrın hayırla buluşması'' böyle sade bir ortamda daha isabetli oldu.
Sohbet esnasında kendi konumla ilgili de bir öneri sunacaktım,‘’Bursalı Tekstil Firması’nda Engelli çalışıyor mu’’ ?  demek yerine, keşke yakın olsa da bende emekli olup orada çalışsam dedim. O an da ağabey kaç elaman çalıştırıyorsunuz engelli var mı dediğimde.. Hemen üşenmeden telefonunu çıkardı ve şirketin personel yetkilisini arayıp engelli çalışan sayısını sordu. Sonrası kendisine olan sevgim ve saygım kat be kat arttı, 16 engelli çalıştırıyor ve her engel grubundan çalışanı var. Onlarla diyaloglarını anlatınca gözlerim kalbimle iletişime geçti. Söylenecekler buradan yazılmakla değil, böylesi hayırsever gönüllü işadamlarının hayatlarını tam manasıyla yazmakla mümkün olabileceği gerçeğini gözler önüne serdi.
İki saat gibi bir zaman ve bir saniyesi bile dolu dolu geçen sohbet. 
Sanki yaşamındaki hizmet kareleri benimle vuslat anında yad edilmiş oldu.
Hakkını helal et soyadı BURSALI yüreği TAŞOVALI ‘’ADAM’’…….

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV

banner83

banner66

banner67