banner84

banner92
05 Mart 2021 Cuma

Bitlis'te askeri helikopter düştü! Çok sayıda şehit ve yaralı askerlerimiz var!
banner31

Down Sendromu Beslenme ilişkisi

26 Mart 2018, 14:40
 Down Sendromu Beslenme ilişkisi

Down sendromlu doğan bireylerde; bebeklikten başlayıp yaşamlarının her alanında, her anında yaşıtlarından daha fazla önlemler almalı, dikkat etmeliyiz. Doğuştan belirli hastalıklarla doğabilecek olan bu bireylerimizin ilerleyen yaşlarda da ekstra hastalığa yakalanmamaları için alacağımız önlemlerin en büyüğü beslenme ile ilgili olmalıdır. Büyüme, beyin gelişimi, hareketlerin düzenlenmesi, hayatı kolaylaştırmak, çıkabilecek sağlık problemlerini en aza indirebilmek için beslenmeye önem vermeli ve dikkat etmeliyiz.
Down sendromda Görülebilecek Beslenme Problemleri; yiyecek ve içecekleri reddetme, çeşitli besinleri yememekte direnme, doyma hissinin olmaması, yutmada zorluk, çiğnemede zorluk, kusma, tek besin türüne yatkınlık, mide şişkinliği/hazımsızlık, doğuştan gelen hastalıklara adapte olamama, aile ile çatışması gibi problemler ile karşı karşıya gelebiliriz. Bu sorunlara beslenmeci bakış açısıyla bakıp, bireylerin yaşam standartlarını yükseltmek mesleğimde mutluluk duyduğum konulardan bir tanesidir.
 
Down Sendromlu Bireylerde oluşabilecek sağlık problemleri;yumuşak kaslar, gevşek eklemler ,göz kapaklarında fazladan bir kat, ilk haftalarda diğer bebeklerden daha az kilo alma, bodurluk, baş tutma, oturma ve yürüme gerilikleri, akciğer enfeksiyonu ve sinüzite eğilim, kalp sorunları (yaklaşık yarısında), ciddi oranda görme ve işitme sorunları, tiroit rahatsızlıkları, mide ve barsak hastalıkları, öğrenme güçlüğü, lösemi riski, nefes alma güçlükleri, obezite, diyabet, kabızlık, ağız diş sağlığı gibi problemler ile karşı karşıya gelebiliriz.
 
Bulundukları mevcut durum birey ve ailesini zorlamasının yanında, içinde bulundukları sıkıntılar olabildiği gibi beslenme kaynaklı sorunlar üzerine eklenmektedir. Problemleri bireyler üzerinde parçadan bütüne bir bakış açışı ile incelenmelidir. Unutmayın, hiçbir sorun tamamen çaresiz değildir. Ne down sendromlu, ne engelli ne de dezavantajlı bireyler bulundukları mevcut duruma mahkum edilmemelidir.
 
Hepinize sağlıklı, mutlu günler dilerim. Sorularınızı mailden cevaplandıracağım…
Mail: dyt.gokceaydin@gmail.com

Untitled 1

Avcılar Tabela Neon
Avcılar Tabelacı- Avcılar Neoncu
Tabela - Neon - Avcılar - Reklam

    Yorumlar

banner47
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner40